Ministria e Shëndetësisë ka raportuar këtë të shtunë 1153 raste të reja me Covid-19 si dhe 17 vdekje të shkaktuara nga virusi i rrezikshëm në 24 orët e fundit.

Në këtë mënyrë, Shqipëria nuk po gjen qetësi me situatën pandemike, me shifrat që vijojnë të mbeten të larta.

Shqetësuese mbetet situata në spitalet Covid, ku aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 606 pacientë, 35 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

Njoftimi i plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 792 të vaksinuar, 3975 testime, 928 të shëruar, 1153 raste të reja dhe 17 humbje jetë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19.

Sot procesi i vaksinimit vijon të shtrihet në territor. Gjatë ditës së sotme janë kryer 792 vaksinime antiCovid. Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 4969 vaksina antivCOVID.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Në 24 orët e fundit janë kryer 3975 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1153 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

345 raste në Tiranë, 110 në Durrës, 109 në Fier, nga 65 raste në Lushnje, Vlorë, 48 në Sarandë, 46 në Elbasan, 37 në Gjirokastër, 30 në Shkodër, nga 26 raste në Kavajë, Kuçovë, 23 në Pogradec, 20 në Lezhë, 18 në Mallakastër, 17 në Berat, 15 në Malësi e Madhe, 14 në Kukës, 13 në Tepelenë, nga 12 raste në Kurbin, Kamëz, nga 10 raste në Krujë, Bulqizë, nga 7 raste në Korçë, Has, Mat, Gramsh, 6 në Pukë, nga 5 raste në Mirditë, Kolonjë, Libohovë, nga 4 raste në Përmet, Delvinë, Shijak, nga 3 raste në Devoll, Vorë, nga 2 raste në Rrogozhinë, Librazhd, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Prrenjas, Skrapar, nga 1 rast në Dibër, Poliçan, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 928 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 62,533 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 606 pacientë, 35 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 17 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 4 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetaë nga Vlora, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Belshi, 1 qytetar nga Bulqiza, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Kurbini, të moshave 48-83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë.

COVID-19 – Statistika (20 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1153

Të shëruar në 24 orë 928

Të shtruar në spitale 606

Humbje jete në 24 orë 17

Testime ditore 3975

Testime totale 436,477

Raste pozitive 99,062

Raste të shëruara 62,533

Raste Aktive 34,876

Humbje jete 1,653

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 21256

Fier 2883

Durrës 1804

Vlorë 1771

Shkodër 1440

Elbasan 1086

Korçë 1000

Lezhë 999

Berat 974

Gjirokastër 903

Kukës 399

Dibër 361

The Ministry of Health has reported this Saturday 1153 new cases of Covid-19 as well as 17 deaths caused by the dangerous virus in the last 24 hours.

In this way, Albania is not finding peace with the pandemic situation, with the figures that continue to remain high.

The situation in Covid hospitals remains worrying, where currently 606 patients are being treated in COVID hospitals in Tirana and in two regional hospitals, 35 in intensive therapy, of which 11 patients are intubated.

Full notice:

COVID19 / Ministry of Health: 792 vaccinated, 3975 tested, 928 cured, 1153 new cases and 17 loss of life in the last 24 hours

The Ministry of Health and Social Protection appeals to all citizens to apply the rules for the prevention of COVID19, put on a protective mask in any environment outside the home, avoid gatherings, maintain physical distance; take care of your personal hygiene and isolate yourself when you suspect you are affected by Covid19.

Today the vaccination process continues to extend into the territory. To date, 792 anti-Covid vaccinations have been performed. 4969 antivCOVID vaccines have been administered since the beginning of vaccination.

We introduce you to the situation of COVID19 in the last 24 hours as follows:

In the last 24 hours, 3975 tests were performed and 1153 citizens tested positive. Confirmed positive cases have been identified in the following municipalities:

345 cases in Tirana, 110 in Durrës, 109 in Fier, out of 65 cases in Lushnje, Vlora, 48 in Saranda, 46 in Elbasan, 37 in Gjirokastra, 30 in Shkodra, out of 26 cases in Kavaja, Kuçova, 23 in Pogradec, 20 in Lezha, 18 in Mallakastër, 17 in Berat, 15 in Malësi e Madhe, 14 in Kukës, 13 in Tepelena, out of 12 cases in Kurbin, Kamëz, out of 10 cases in Kruja, Bulqiza, out of 7 cases in Korça, Has, Mat , Gramsh, 6 in Puka, from 5 cases in Mirditë, Kolonjë, Libohovë, from 4 cases in Përmet, Delvinë, Shijak, from 3 cases in Devoll, Vora, from 2 cases in Rrogozhinë, Librazhd, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Prrenjas, Skrapar, from 1 case in Dibër, Poliçan, Dropull.

In the last 24 hours 928 citizens have been cured, bringing the number of cured to 62,533 since the beginning of the epidemic.

Currently, 606 patients are being treated in COVID hospitals in Tirana and in two regional hospitals, 35 in intensive therapy, of which 11 patients are intubated.

Despite the efforts of the medical staff, 17 citizens lost the battle with COVID19: 4 citizens from Tirana, 3 citizens from Elbasan, 2 cities from Vlora, 1 citizen from Saranda, 1 citizen from Durrës, 1 citizen from Fier, 1 citizen from Kruja , 1 citizen from Belshi, 1 citizen from Bulqiza, 1 citizen from Lushnja, 1 citizen from Kurbin, aged 48-83. The Ministry of Health and Social Protection expresses its condolences to the families of the deceased.

The Ministry of Health and Social Protection addresses the citizens not to neglect any sign of the disease and to contact for any doubt with the family doctor to perform the testing as well as for follow-up and outpatient treatment in the apartment. Call the green line 0800 40 40 to find out and contact your GP. Call the unique National Emergency number 127 for each emergency.

COVID-19 – Statistics (20 February 2021)

New daily cases 1153

Healed in 24 hours 928

Hospitalized 606

Loss of life in 24 hours 17

Daily testing 3975

Total tests 436,477

Positive cases 99,062

Healed cases 62,533

Active Cases 34,876

Loss of life 1,653

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 21256

Fier 2883

Durrës 1804

Vlora 1771

Shkodër 1440

Elbasan 1086

Korça 1000

Lezha 999

Berat 974

Gjirokastra 903

Kukës 399

Dibër 361