Policia vijon kontrollin masiv të territorit për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike.

Në kuadër të një operacioni policor të koduar “Dukati”, raportohet se janë vënë në pranga 3 shtetas, shpallen në kërkim 2 të tjerë, si autorë të dyshuar të kultivimit të bimëve narkotike në Vlorë.

Strukturat hetimore të DVP Vlorë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Vlorë, në vijim të punës së pandërprerë për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, gjatë kontrollit të territorit, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë policore, kanë evidentuar dhe goditur 3 raste në fushën e narkotikëve, në Selenicë dhe Dukat, Vlorë.

Si rezultat i operacionit, specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm dhe Narkotikëve në DVP Vlorë, arrestuan në flagrancë shtetasit, T. A., 38 vjeç, banues në fshatin Peshkëpi dhe S. I., 32 vjeç, banues në Vlorë, pasi dyshohen se në bashkëpunim me njeri-tjetrin, në vendin e quajtur “Llovisë”, në fshatin Dukat, në një sipërfaqe të pyllëzuar, kanë kultivuar në kubikë fidanë cannabis sattiva si dhe gjatë kontrollit të ushtruar në kasollet ku këta shtetas qëndronin u gjetë dhe u sekuestrua një sasi prej 11 kg lendë narkotike e dyshuar cannabis sattiva në forëm boçeje.

Po nga specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm dhe Narkotikëve në DPV Vlorë u bë shpallja në kërkim e shtetasve, Sh. Z., 58 vjeç dhe Sh. Z.,18 vjeç ( babë e bir) banues në Selenicë, Vlorë, pasi gjatë kontrollit në banesën e tyre iu gjet dhe iu sekuestrua një sasi prej 1.74 kg lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa, një sasi municioni luftarak dhe 1 armë e ftohtë (thikë), si dhe në oborrin e banesës, u gjetën të kultivuar në kubikë fidanë cannabis sativa.

Gjithashtu nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Vlorë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit J. K., 23 vjeç, banues në fshatin Peshkëpi, Selenicë, pasi gjatë kontrollit në oborrin e banesës së tij, u gjetën të kultivuar fidanë cannabis sativa.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprime të mëtejshme.

 

The police continues the massive control of the territory for the prevention, identification and crackdown of criminal activity in the field of cultivation of narcotic plants.

As part of a police operation codenamed “Dukati”, it is reported that 3 citizens were handcuffed, 2 others are declared wanted, as suspected perpetrators of the cultivation of narcotic plants in Vlora.

Investigative structures of DVP Vlora, in cooperation with the services of the Vlora Police Commissariat, following the uninterrupted work to prevent, identify and crack down on criminal activity in the field of cultivation of narcotic plants, during the control of the territory, based on information received on police roads, have identified and hit 3 cases in the field of narcotics, in Selenica and Dukat, Vlora.

As a result of the operation, the specialists for Investigation of Illegal Trafficking and Narcotics in DVP Vlora, arrested in flagrante delicto the citizens, TA, 38 years old, resident in the village of Peshkëpi and SI, 32 years old, resident in Vlora, as suspected of collaborating with the other, in the place called “Llovisë”, in the village of Dukat, in a forested area, they cultivated cannabis sattiva seedlings in cubes and during the control exercised in the huts where these citizens were staying, a quantity of 11 kg of material was found and seized. suspected narcotic cannabis sattiva in bottle form.

The search for the citizens, Sh. Mr., 58 years old and Sh. Mr., 18 years old (father and son) resident in Selenica, Vlora, after during the control in their apartment was found and seized a quantity of 1.74 kg of suspected narcotic substance cannabis sativa, a quantity of ammunition and 1 cold weapon ( knife), as well as in the yard of the apartment, were found cultivated in cubes seedlings of cannabis sativa.

Also, the Crime Investigation Specialists at the Vlora Police Commissariat arrested in flagrante delicto the citizen J. K., 23 years old, resident in the village of Peshkëpi, Selenica, after during the control in the yard of his apartment, cannabis sativa seedlings were found cultivated.

The investigative materials were forwarded to the Vlora Judicial District Prosecutor’s Office for further action.
Më shumë mbi këtë tekst burimorTeksti burimor kërkohet për informacione shtesë për përkthimin