Në 24 orët e fundit janë kryer 3901 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1075 qytetarë.

Po ashtu, janë shëruar 890 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 59,684 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në spitalet rajonale po trajtohen 585 pacientë, 37 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 18 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 6 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Tropoja, 1 qytetar nga Prrenjasi, 1 qytetar nga Cërriku, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Mallakastra, të moshave 39-84 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

361 raste në Tiranë, 84 në Fier, 71 në Durrës, nga 46 raste në Vlorë, Librazhd, 42 në Kukës, 36 në Krujë, 35 në Kuçovë, 29 në Elbasan, 28 në Sarandë, nga 23 raste në Korçë, Gjirokastër, 19 në Shkodër, nga 18 raste në Mallakastër, Pogradec, 17 në Malësi e Madhe, nga 16 raste në Lezhë, Kamëz, 14 në Kurbin, 11 në Kavajë, nga 10 raste në Berat, Peqin, nga 9 raste në Pukë, Përmet, Gramsh, nga 8 raste në Mirditë, Dibër, Kolonjë, 7 në Has, 6 në Lushnje, 5 në Vorë, 4 në Devoll, nga 3 raste në Mat, Vau i Dejës, Prrenjas, Cerrik, nga 2 raste në Tropojë, Delvinë, Tepelenë, Ura Vajgurore, Bulqizë, Skrapar, nga 1 rast në Rrogozhinë, Finiq, Patos, Poliçan, Këlcyrë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (17 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1075

Të shëruar në 24 orë 890

Të shtruar në spitale 585

Humbje jete në 24 orë 18

Testime ditore 3901

Testime totale 424,719

Raste pozitive 95,726

Raste të shëruara 59,684

Raste Aktive 34,442

Humbje jete 1,600

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 20808

Fier 2880

Vlorë 1774

Durrës 1742

Shkodër 1466

Elbasan 1145

Lezhë 1058

Korçë 994

Berat 984

Gjirokastër 833

Kukës 427

Dibër 331
In the last 24 hours, 3901 tests were performed and 1075 citizens tested positive.

Also, 890 citizens were cured, bringing the number of cured to 59,684 since the beginning of the epidemic.

Currently, 585 patients are being treated in COVID hospitals in Tirana and in regional hospitals, 37 in intensive therapy, of which 12 patients are intubated.

Despite the efforts of the medical staff, 18 citizens lost the battle with COVID19: 6 citizens from Tirana, 3 citizens from Elbasan, 2 citizens from Durrës, 2 citizens from Vlora, 1 citizen from Tropoja, 1 citizen from Prrenjas, 1 citizen from Cërriku , 1 citizen from Kuçova, 1 citizen from Mallakastra, aged 39-84. The Ministry of Health and Social Protection expresses its condolences to the families of the deceased.

Confirmed positive cases have been identified in the following municipalities:

361 cases in Tirana, 84 in Fier, 71 in Durrës, out of 46 cases in Vlora, Librazhd, 42 in Kukës, 36 in Krujë, 35 in Kuçovë, 29 in Elbasan, 28 in Saranda, out of 23 cases in Korçë, Gjirokastër, 19 in Shkodra, from 18 cases in Mallakastër, Pogradec, 17 in Malësi e Madhe, from 16 cases in Lezha, Kamza, 14 in Kurbin, 11 in Kavaja, from 10 cases in Berat, Peqin, from 9 cases in Puka, Përmet, Gramsh , from 8 cases in Mirditë, Dibër, Kolonjë, 7 in Has, 6 in Lushnje, 5 in Vora, 4 in Devoll, from 3 cases in Mat, Vau i Dejës, Prrenjas, Cerrik, from 2 cases in Tropojë, Delvinë, Tepelena , Ura Vajgurore, Bulqiza, Skrapar, from 1 case in Rrogozhina, Finiq, Patos, Poliçan, Këlcyrë.

The Ministry of Health and Social Protection addresses the citizens not to neglect any signs of the disease and to contact for any doubt with the family doctor to perform the testing as well as for the follow-up and outpatient treatment in the apartment. Call the green line 0800 40 40 to find out and contact your GP. You can also call the unique National Emergency Number 127 when you suspect you have signs of illness and need to be tested for COVID19 or if you need specialist inpatient treatment at COVID hospitals.

COVID-19 – Statistics (17 February 2021)

New daily cases 1075

Healed in 24 hours 890

Hospitalized 585

Loss of life in 24 hours 18

Daily testing 3901

Total tests 424,719

Positive cases 95,726

Healed cases 59,684

Active Cases 34,442

Loss of life 1,600

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 20808

Fier 2880

Vlora 1774

Durrës 1742

Shkodër 1466

Elbasan 1145

Lezhë 1058

Korça 994

Berat 984

Gjirokastra 833

Kukës 427

Dibër 331