Ministria e Shëndetësisë: 1375 testime, 116 të shëruar, 297 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

“Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1375 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 297 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.
Janë shëruar 116 qytetarë, duke e çuar në 10341 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.
Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
111 raste në Tiranë, 30 raste në Shkodër,
25 raste në Durrës dhe Korçë,
18 raste në Elbasan, 14 rastë në Pogradec, 12 raste në Fier,
9 raste në Vlorë, 7 raste në Krujë, Berat, Sarandë,
6 raste në Lezhë, 5 raste në Lushnje dhe Kuçovë,
4 raste në Kurbin, 3 raste në Kolonjë,
1 rast në Kavajë, Mirëditë, Mallakastër, Kamëz, Tepelenë, Rroskovec, Shijak, Patos, Cërrik.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 257 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.
Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 61 vjeçar nga Saranda, një 70 vjeçare nga Elbasani, një 73 vjeçar nga Tropoja, një 81 vjeçar nga Durrësi, me sëmundje bashkëshoqëruese.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vendosin maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën, vetëm kështu mund të parandalohet përhapja e infeksionit SARAS COV2.
Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.
Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19“.

COVID-19 – Statistika (21 Tetor 2020)
Raste të reja ditore 297
Të shëruar ne 24 orë 116
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 1375

Testime totale 111,564
Raste pozitive 17948
Raste të shëruara 10341
Raste Aktive 7145
Humbje jete 462

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 3505
Durrës 718
Shkodër 494
Fier 445
Korçë 456
Lezhë 360
Elbasan 313
Vlorë 283
Berat 218
Kukës 175
Dibër 91
Gjirokastër 87

Ministry of Health: 1375 tests, 116 cured, 297 new cases and 4 loss of life in the last 24 hours

“We inform you about the epidemiological situation in the last 24 hours of COVID19 in Albania: 1375 tests were performed in the last 24 hours, of which 297 citizens affected by the SARS-COV2 virus tested positive.
116 citizens have been cured, bringing to 10341 the number of cured in the country since the beginning of the epidemic.
Positive cases confirmed in the last 24 hours have been identified in these municipalities:
111 cases in Tirana, 30 cases in Shkodra,
25 cases in Durrës and Korçë,
18 cases in Elbasan, 14 cases in Pogradec, 12 cases in Fier,
9 cases in Vlora, 7 cases in Kruja, Berat, Saranda,
6 cases in Lezha, 5 cases in Lushnje and Kuçova,
4 cases in Kurbin, 3 cases in Cologne,
1 case in Kavaja, Mirëditë, Mallakastër, Kamëz, Tepelena, Rroskovec, Shijak, Patos, Cërrik.

Currently in the Infectious Diseases Hospital and “Shefqet Ndroqi” 257 patients are being treated, 19 in intensive therapy of which 5 patients are intubated.
In the last 24 hours, despite the efforts of doctors, they have unfortunately lost the battle with COVID19, a 61-year-old from Saranda, a 70-year-old from Elbasan, a 73-year-old from Tropoja, an 81-year-old from Durrës, with concomitant diseases.
The Ministry of Health and Social Protection expressed its condolences to the families.

The Ministry of Health and Social Protection appeals to the citizens to put the mask everywhere outside the house, keep the distance and take care of hygiene, only in this way can the spread of SARAS COV2 infection be prevented.
Contact your family doctor or call the National Emergency number 127 if you suspect you or a loved one is affected by COVID19.
Call the toll free line 0800 40 40 to contact your family doctor, for a specialized and safe psychological service as well as for any other information about COVID19 “.

COVID-19 – Statistics (21 October 2020)
New daily cases 297
Healed in 24 hours 116
Loss of life in 24 hours 4
Daily testing 1375

Total tests 111,564
Positive cases 17948
Cured cases 10341
Active Cases 7145
Loss of life 462

Geographical distribution of active cases by regions:
Tirana 3505
Durrës 718
Shkodër 494
Fier 445
Korça 456
Lezha 360
Elbasan 313
Vlora 283
Berat 218
Kukës 175
Dibër 91
Gjirokastra 87