Bëhet fjalë për Orgel Xhambazi dhe Medi Ganolli. Ata akuzohet se vranë Spartak Dervishi.

Vijon puna hetimore nga strukturat e Policisë së Shtetit, për zbardhjen e ngjarjeve kriminale kundër personit.

Finalizohet pas një hetimi disamujor, operacioni policor i koduar “Radaneci 2021”.

Dokumentohet me prova ligjore autorësia edhe e dy bashkëpuntorëve të tjerë të ngjarjes së ndodhur 1 vit më parë në Selanik, Greqi, ku mbeti i vrarë një 43-vjeçar nga Korça. Për këtë ngjarje është arrestuar më parë nga autoritetet policore greke, shtetasi R. T.

Operacioni i kryer nga strukturat policore të DVP Korçë, me mbështetjen e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë.

Vihen në pranga 2 nga autorët e dyshuar të ngjarjes.

Strukturat policore në DVP Korçë, me mbështetjen e strukturave hetimore të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë Korçë, në vijim të hetimeve disamujore të kryera për dokumentimin me prova ligjore të ngjarjes së ndodhur më datë 18.05.2020, në Selanik, Greqi, ku pas një konflikti të çastit mbeti i vrarë 43-vjeçari S. D., nga Korça, finalizuan operacionin policor të koduar “Radaneci 2021”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe ndalimi i shtetasve O. Xh., 24 vjeç dhe M. G., 32 vjeç, banues në Korçë (të dy të dënuar më parë për vjedhje).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Këta shtetas, në bashkëpunim mes tyre, pas një konflikti të çastit, kanë vrarë me mjet të mprehtë (thikë), në Selanik, shtetasin S. D.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë ka caktuar ndaj tyre masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Vrasja me dashje” kryer në bashkëpunim.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprime të mëtejshme.

It is about Orgel Xhambazi and Medi Ganolli

Investigative work continues by the structures of the State Police, to uncover criminal events against the person.

The police operation codenamed “Radaneci 2021” is finalized after several months of investigation.

The authorship of two other collaborators of the event that took place 1 year ago in Thessaloniki, Greece, where a 43-year-old man from Korça was killed, is documented with legal evidence. For this event was previously arrested by the Greek police authorities, the citizen R. T.

The operation carried out by the police structures of DVP Korça, with the support of the General Directorate of State Police, under the direction of the Prosecution of the Korça Judicial District.

2 of the suspected perpetrators of the event are handcuffed.

Police structures in DVP Korça, with the support of the investigative structures of the General Directorate of State Police, under the direction of the Korça Prosecutor’s Office, following several months of investigations conducted to document with legal evidence the event that occurred on 18.05.2020, in Thessaloniki , Greece, where after an instant conflict the 43-year-old SD from Korça was killed, finalized the police operation codenamed “Radaneci 2021”, as a result of which the citizens O. Xh., 24 years old and MG, 32 years old, resident in Korça (both previously convicted of theft).

For more, be part of the most viral group on Facebook, Dosja.al
These citizens, in cooperation between them, after an instant conflict, have killed with a sharp tool (knife), in Thessaloniki, the citizen S. D.

The Court of the Korça Judicial District has imposed on them the security measure “Arrest in prison” for the criminal offense “Intentional Murder” committed in collaboration.

The materials in their charge were forwarded to the Prosecution at the Korça Court of First Instance, for further action.