Një tërmet i fortë është regjistruar gjatë natës në Zakynthos të Greqisë.

Mësohet se lëkundjet me maginitudë 5.2 të shkallës Rihter u ndjenë në orën 02:00 në zonën e detit në perëndim të Zakynthos.

Sipas matjeve të Institutit Gjeodinamik, dridhja kishte një thellësi fokale prej 10 km, ndërkohë që epiqendra ndodhet 49 km në perëndim të Strofades. Bëhet e ditur se lëkundjet u ndjenë dhe në Akaia.

A strong earthquake was recorded overnight in Zakynthos, Greece.

The quake, measuring 5.2 on the Richter scale, was felt at 2 a.m. in the sea area west of Zakynthos.

According to measurements by the Geodynamic Institute, the quake had a focal depth of 10 km, while the epicenter was located 49 km west of Strofades. It is reported that the tremors were also felt in Akaia.