Policia e Korçës ka vënë në pranga një 46 vjeçar nga Durrësi, i cili u kap në flagrancë duke transportuar me furgonin e tij 56 emigrantë të paligjshëm.

Policia bën me dije se shtetasi me iniciale A.M. është kapur duke transportuar në drejtim të Tiranës, me mjetin tip furgon të markës “Benz”, 56 emigrantë të paligjshëm.

Të gjithë emigrantët ishin futur njëkohësisht brenda automjetit, duke rrezikuar edhe jetën nga temperaturat e larta.

Policia bën me dije se në pranga ra Altin Melani, 46 vjeç, banues në Durrës dhe u shpall në kërkim shtetasi Elvis Hoxha, 36 vjeç, banues në fshatin Hotolisht, Librazhd.

“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Pogradec, në bashkëpunim me strukturat për Hetimin e Krimeve në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, Shërbimet për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat Korçë, Policinë Kufitare dhe Policinë Rrugore, në vijim të operacionit të koduar “Perimetri”, kanë goditur një tjetër rast të aktivitetit kriminal të dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit A. M., 46 vjeç, banues në Durrës dhe u shpall në kërkim shtetasi E. H., 36 vjeç, banues në fshatin Hotolisht, Librazhd.

Shërbimet e policisë rrugore, kanë kapur në dalje të qytetit të Pogradecit, shtetasin A. M., duke transportuar në drejtim të Tiranës, me mjetin tip furgon të markës “Benz” në pronësi të shtetasit E. H., 56 emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit iu kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së”, njofton policia.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec për veprime të mëtejshme hetimore.

Korça police have handcuffed a 46-year-old man from Durrës, who was caught red-handed transporting 56 illegal immigrants in his van.

Police suggest that citizen with initials A.M. was caught transporting in the direction of Tirana, with the van type vehicle of the brand “Benz”, 56 illegal immigrants.

All the migrants had entered the vehicle at the same time, endangering their lives from the high temperatures.

The police informs that Altin Melani, 46 years old, resident in Durrës, was handcuffed and Elvis Hoxha, 36 years old, resident in the village of Hotolisht, Librazhd, was declared wanted.

The services of the Pogradec Police Commissariat, in cooperation with the structures for the Investigation of Crimes in the Local Police Directorate of Korça, the Services for Internal Affairs and Complaints of Korça, the Border Police and the Traffic Police, following the operation codenamed “Perimeter”, have hit Another case of criminal activity of providing assistance to foreign nationals, for illegal border crossing, in exchange for a reward, as a result of which the citizen AM, 46 years old, resident in Durrës, was caught and arrested in flagrante delicto and was declared in wanted citizen EH, 36 years old, resident in the village of Hotolisht, Librazhd.

The traffic police services have caught at the exit of the city of Pogradec, the citizen AM, transporting in the direction of Tirana, with the van type vehicle of the brand “Benz” owned by the citizen EH, 56 illegal immigrants, who were rewarded promised transition to EU countries “, police announce.

The materials in their charge were forwarded to the Pogradec Judicial District Prosecutor’s Office for further investigative actions.