Pasditen e sotme një tërmet me magnitudë 3.4 ballë të shkallës rihter, lëkundi ishullin Samos në Greqi, sipas Institutit Gjeodinamik në shtetin fqinj. Epiqendra e lëkundjeve ishte 12 km në veriperëndim të ishullit.

Por më shumë se lëkundja e sotme, e cila ishte e vogël, banorët janë alarmuar pasi vjen vetëm pak muaj pas tërmetit të fuqishëm 6.6 ballë në 30 tetor me të njëjtën epiqendër, që la 2 viktima në ishullin grek dhe mbi 100 në Izmir të Turqisë

A magnitude 3.4 earthquake shook the island of Samos in Greece this afternoon, according to the Geodynamic Institute in the neighboring state. The epicenter was reported 12 km northwest of the island.

But more than today’s quake, which was small, residents have been alarmed as it comes just months after the magnitude 6.6 earthquake on October 30 with the same epicenter, which left 2 dead on the Greek island and over 100 in Izmir, Turkey.