Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat antiCOVID duke vendosur maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; duke shmangur grumbullimet dhe duke ruajtur distancimin fizik; duke u kujdesur për higjenën vetjake, në mënyrë që të parandalohet përhapja e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon: Janë kryer 3849 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1007 qytetarë Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

289 raste në Tiranë, 76 raste në Fier, 72 në Lushnje, 54 në Durrës, 51 në Vlorë, 48 në Elbasan, 32 në Shkodër, 28 në Kavajë, 25 në Lezhë, 24 në Mallakastër, 23 në Kamëz, 20 në Krujë, nga 19 raste në Kurbin, Korçë, 18 në Sarandë, 16 në Kukës, 15 në Gjirokastër, nga 14 raste në Berat, Malësi e Madhe, 12 në Divjakë, nga 11 raste në Mat, Kuçovë, 9 në Pogradec, 8 në Gramsh, nga 7 raste në Përmet, Delvinë, nga 6 raste në Librazhd, Tepelenë, Prrenjas, Himarë, Shijak, nga 5 raste në Ura Vajgurore, Dibër, Skrapar, Patos, 4 në Fushë Arrëz, nga 3 raste në Has, Mirditë, Bulqizë, Peqin, Memaliaj, Cerrik, nga 2 raste në Vau i Dejës, Kolonjë, Poliçan, Dropull, Konispol, nga 1 rast në Devoll, Pukë, Rrogozhinë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 581 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 48,958 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 404 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 6 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetare nga Tirana, 1 qytetare nga Elbasani, 1 qytetar nga Tepelana, 1 qytetar nga Fieri, të moshave 49 -92 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (3 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1007

Të shëruar në 24 orë 581

Të shtruar në spitale 404

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 3849

Testime totale 369,158

Raste pozitive 80,941

Raste të shëruara 48,958

Raste Aktive 30,579

Humbje jete 1404

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 17308

Fier 2607

Durrës 1725

Shkodër 1517

Vlorë 1483

Elbasan 1424

Lezhë 1071

Korçë 979

Berat 931

Gjirokastër 628

Kukës 480

Dibër 426

The Ministry of Health and Social Protection appeals to citizens not to lower their vigilance and continue to apply antiCOVID rules by putting on protective masks in any environment outside the home; avoiding clusters and maintaining physical distancing; taking care of personal hygiene in order to prevent the spread of COVID-19.

We inform you about the situation of COVID19 in the last 24 hours as follows: 3849 tests have been performed and 1007 citizens have tested positive The confirmed positive cases have been identified in these municipalities:

289 cases in Tirana, 76 cases in Fier, 72 in Lushnje, 54 in Durrës, 51 in Vlora, 48 in Elbasan, 32 in Shkodra, 28 in Kavaja, 25 in Lezha, 24 in Mallakastër, 23 in Kamëz, 20 in Kruja, from 19 cases in Kurbin, Korça, 18 in Saranda, 16 in Kukës, 15 in Gjirokastër, from 14 cases in Berat, Malësi e Madhe, 12 in Divjaka, from 11 cases in Mat, Kuçovë, 9 in Pogradec, 8 in Gramsh, from 7 cases in Përmet, Delvinë, from 6 cases in Librazhd, Tepelena, Prrenjas, Himara, Shijak, from 5 cases in Ura Vajgurore, Dibër, Skrapar, Patos, 4 in Fushë Arrëz, from 3 cases in Has, Mirditë, Bulqizë, Peqin, Memaliaj, Cerrik, from 2 cases in Vau i Dejës, Kolonjë, Poliçan, Dropull, Konispol, from 1 case in Devoll, Puka, Rrogozhina.

In the last 24 hours 581 citizens have recovered, bringing the number of recovered to 48,958 since the beginning of the epidemic. Currently in 4 COVID hospitals, 404 patients are being treated, 21 in intensive therapy of which 6 patients are intubated.

Despite the efforts of the medical staff, 6 citizens have lost the battle with COVID19 in the COVID hospitals. 3 citizens from Tirana, 1 citizen from Elbasan, 1 citizen from Tepelana, 1 citizen from Fier, aged 49-92 years. The Ministry of Health and Social Protection expresses its condolences to the families of the deceased.

The Ministry of Health and Social Protection addresses the citizens not to neglect any signs of the disease and to contact for any doubt with the family doctor to perform the testing as well as for the follow-up and outpatient treatment in the apartment. Call the green line 0800 40 40 to find out and contact your GP. You can also call the unique National Emergency Number 127 when you suspect you have signs of illness and need to be tested for COVID19 or if you need specialist inpatient treatment at COVID hospitals.

COVID-19 – Statistics (3 February 2021)

New daily cases 1007

Healed in 24 hours 581

Hospitalized 404

Loss of life in 24 hours 6

Daily testing 3849

Total testing 369,158

Positive cases 80,941

Healed cases 48,958

Active Cases 30,579

Loss of life 1404

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 17308

Fier 2607

Durrës 1725

Shkodër 1517

Vlora 1483

Elbasan 1424

Lezhë 1071

Korça 979

Berat 931

Gjirokastra 628

Kukës 480

Dibër 426