Komunikata e DVP Elbasan:

Vijon puna nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë arrestuar në flagrancë 6 shtetas si dhe është proceduar penalisht 1 tjetër për vepra të ndryshme penale.

Vijojnë kontrollet e pandërprera në të gjithë qarkun Elbasan, në zbatim të planit të masave për evidentimin e ndëshkimin ligjor të veprimtarisë së kundërligjshme të lojërave të fatit. Konstatohet një subjekt që ishte përshtatur për zhvillimin e lojërave të fatit.

Arrestohen në flagrancë shtetasit R.N., 29 vjeç, ( pronari i lokalit i cili e kishte marrë me qera) dhe Xh.B., 21 vjeç( kamarier) banues në Gramsh, për veprat penale “Organizimi i lotarive të palejuara”, dhe “Fshehja e të ardhurave”. Arrestimi i tyre u bë pasi, në lagjen “18 Gushti”, Gramsh, në subjektin e “Bar-Kafe”, iu gjet dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale dy aparat celular me faqe sportive të hapura, ku ishin të vendosura biletat me ndeshje, një kompjuter dhe një monitor.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Librazhd, arrestuan në flagrancë për veprën penale “Plagosje e rëndë me dashje” e kryer në bashkëpunim, shtetasit M.Ç., 21 vjeç, dhe D.Ķ., 23 vjeç, banues të dy në fshatin Kokrevë, Librazhd. Arrestim i tyre u bë pasi këta shtetas në bashkëpunim me njëri- tjetrin, në fshatin Hotolisht, Librazhd, pas një konfliktit të çastit për motive të dobëta kanë goditur me mjet të mprehtë thikë shtetasin F.D., 23 vjeç, i cili është jashtë rrezikut për jetën.

Si dhe u procedua penalisht në gjendje të lirë për veprën penale “Moskallzim krimi”, shtetasin K.K., 20 vjeç, banues në fshatin Dardhë, Librazhd.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan, arrestuan në flagrancë shtetasin: L.M., 30 vjeç, banues në fshatin Shushicë, Elbasan, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij.

Nga specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, arrestuan në flagrancë shtetasin: B.Sh., 36 vjeç, banues në Tiranë, pasi është kapur nga shërbimet e Policisë Rrugore duke drejtuar motoçikletën në gjëndje të dehur.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprime e mëtejshme proceduriale.

Policia Franceze fillon sulmet nëpër xhamia (Video)

Nga Andi Kupi

Pas ngjarjes së bujshme që ndodhi në Francë ku një person i armatosur i cili thuhet të jetë prindi i një nxënësi është qëlluar për vdekje nga policia franceze pranë Parisit, pasi dyshohet se i preu kokën me thikë një mësuesi të shkollës ku mësonte djali i tij. Ai mendohet se e vrau mësuesin e shkollës, pasi ky i fundit e kishte zemëruar teksa u kishte treguar nxënësve karikatura të Profetit Muhamed.
Kjo çoi në tërbimin e një prindi që u përball me mësuesin me një thikë kuzhine, për ti prerë më pas kokën. Krimi i parë ndodhi të premten pranë një shkolle rreth orës 5 pasdite në Conflans-Sainte-Honorine, rreth 25 milje nga qendra e kryeqytetit Francez.
Nga kjo ngjarje policia Franceze ka filluar duke sulmuar muslimanet në xhami. Qindra xhami ne Francë janë bastisur dhe disa janë mbyllur.

Communication of DVP Elbasan:

Work continues from the structures of the Local Police Directorate of Elbasan, to prevent, identify and crack down on illegality.

During the last 24 hours, 6 citizens have been arrested in flagrante delicto and 1 other has been prosecuted for various criminal offenses.

Uninterrupted controls continue in the whole region of Elbasan, in implementation of the plan of measures for the identification and legal punishment of the illegal activity of gambling. A subject is identified that was adapted for the development of gambling.

The citizens RN, 29 years old, (the owner of the restaurant he rented) and Xh.B., 21 years old (waiter) resident in Gramsh, are arrested in flagrante delicto, for the criminal offenses “Organizing illegal lotteries”, and Hiding of income ”. Their arrest was made after, in the neighborhood “18 Gushti”, Gramsh, in the subject of “Bar-Kafe”, were found and seized as material evidence two mobile phones with open sports pages, where tickets were placed with matches, a computer and a monitor.

Specialists for the Investigation of Crime in the Librazhd Police Commissariat, arrested in flagrante delicto for the criminal offense “Intentionally inflicting grievous bodily harm” committed in collaboration, citizens M.Ç., 21 years old, and D.Ķ., 23 years old, residents of both in the village of Kokreva, Librazhd. Their arrest was made after these citizens in cooperation with each other, in the village of Hotolisht, Librazhd, after an instant conflict for weak motives stabbed with a sharp tool the citizen FD, 23 years old, who is out of danger for life .

The criminal K.K., 20 years old, resident in the village of Dardhë, Librazhd, was also prosecuted at large for the criminal offense “Failure to report a crime”.

Specialists for the Investigation of Crime in the Elbasan Police Commissariat, arrested in flagrante delicto the citizen: L.M., 30 years old, resident in the village of Shushica, Elbasan, after he exercised physical and psychological violence against his wife.

From the Traffic Specialists in the Local Police Directorate of Elbasan, arrested in flagrante delicto the citizen: B.Sh., 36 years old, resident in Tirana, after he was caught by the Traffic Police services driving a motorcycle in a drunken state.

The investigative materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Court of First Instance in Elbasan, for further procedural actions.