Një atentat ka ndodhur mesditën e sotme në Mamurras ku mbeti i plagosur rëndë 65-vjeçari Myslim Lika.

Mësohet se Lika ka marrë tre plumba në trup, dy në krah dhe një në zemër dhe ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin e Traumës në Tiranë.

Myslim Lika është babai i Ilir Likës, i cili është arrestuar si bashkëpunëtor i Eduart Lamajt në vrasjen e dy biznesmenëve Bujar Lika dhe Paulin Gjergji në maj 2020.

Myslim Lika ishte duke u kthyer nga varrimi i së motrës, e cila kreu vetëvrasje me armë zjarri dy ditë më parë.

65-vjeçari rezulton gjithashtu edhe i dënuar për një vrasje të kryer në zonën e Kurbinit disa vite më parë.

Biznesmenët Bujar Lika dhe Paulin Gjergji u ekzekutuan nga një grup prej katër personash në 30 maj të vitit të shkuar në barin e një hoteli në Laç.

Gjatë përplasjes me armë mbeti i plagosur Eduart Lamaj, i cili u arrestua disa javë më vonë në një klinike private në Tiranë ku kishte shkuar për të kuruar plagën.

Policia arrestoi më pas edhe Ilir Likën, djalin e Myslim Likës që iu bë atentat sot, pasi i riu dyshohet se ishte njëri prej bashkëpunëtorëve të Eduart Lamajt në ekzekutimin e biznesmenëve.

NJOFTIMI I POLICISË

Kurbin/Informacion paraprak

Rreth orës 13:25, në Mamurras,Kurbin, në rrethana ende të paqarta është plagosur me armë zjarri shtetasi M.L.,60 vjeç,banues në fshatin Gjorëm,Kurbin i cili është transportuar në spital dhe ndodhet nën kujdesin mjekësor, paraprakisht jashtë rrezikut për jetën.

Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e Policisë dhe Grupi hetimor dhe vijon puna për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Shërbimet e Policisë të D.V.P. Lezhë, të Komisariatit të Policisë Kurbin dhe FNSH-së po krehin zonën si dhe janë ngritur pika kontrolli me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorit/ëve.

An assassination attempt took place at noon today in Mamurras, where 65-year-old Myslim Lika was seriously injured.

It is learned that Lika received three bullets in the body, two in the arm and one in the heart and is in serious condition at the Trauma Hospital in Tirana.

Myslim Lika is the father of Ilir Lika, who was arrested as an accomplice of Eduart Lamaj in the murder of two businessmen Bujar Lika and Paulin Gjergji in May 2020.

Myslim Lika was returning from the funeral of his sister, who committed suicide with a firearm two days ago.

The 65-year-old is also convicted of a murder committed in the Kurbin area several years ago.

Businessmen Bujar Lika and Paulin Gjergji were executed by a group of four people on May 30 last year in the bar of a hotel in Lac.

During the gunfight, Eduart Lamaj was injured, who was arrested a few weeks later in a private clinic in Tirana where he had gone to heal the wound.

Police later arrested Ilir Lika, the son of Myslim Lika who was assassinated today, as the young man is suspected of being one of Eduart Lamaj’s accomplices in the execution of businessmen.

POLICE NOTICE

Kurbin / Preliminary information

At around 13:25, in Mamurras, Kurbin, in still unclear circumstances, a citizen ML, 60 years old, resident of the village of Gjorëm, Kurbin, was wounded with a firearm and was transported to the hospital and is under medical care, previously out of danger for life. .

The services of the Police and the Investigative Group immediately went to the scene and the work continues for the full clarification of the circumstances of the event.

D.V.P. Police Services Lezha, Kurbin Police Station and FNSH are patrolling the area and checkpoints have been set up in order to identify and apprehend the perpetrator.