Ditën e djeshme rreth orës 23:05, në Tiranë janë regjistruar të shtëna me armë.

Burime për Abcnews.al bëjnë me dije se Leo Hera 31-vjeç, është plagosur me armë zjarri në këmbë, nga një person ende i i paidentifikuar.

Gjithashtu mësohet se 31-vjeçari është nga Laçi dhe nuk ka precedent penal. Hera, pasi ka ndodhur ngjarja ka shkuar në spital, ku edhe ka njoftuar uniformat blu.

Leo Hera ka treguar se në momentin që është plagosur, ishte duke ecur në rrugë dhe se nuk e ka parë se kush e ka plagosur pasi është qëlluar nga pas.

I plagosuri ndodhet në kujdesin e mjekëve, ndërsa policia njofton se grupi hetimor po punon për zbardhjen e ngjarjes dhe kapjen e autorit.

Tiranë/Informacion paraprak

Me datë 02.11.2020, rreth orës 23:05, është njoftuar Salla Operative se në spital është paraqitur shtetasi L.H., 31 vjeç, i dëmtuar në këmbë, jashtë rrezikut për jetën.

31-vjeçari ka kallzuar se në rrugën “Don Bosko”, është plagosur me armë zjarri në këmbë nga një person ende i paidentifikuar.

Grupi hetimor vijon punën për sekuestrimin e çdo prove të mundshme që do çojë në identifikimin dhe kapjen e autorit si dhe sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Gazetari austriak: Njëri nga sulmuesit terrorist në Vjenë është me origjinë shqiptare

Gazetari austriak Florian Klenk ka deklaruar se një nga sulmuesit terroristë në Vjenë është me origjinë shqiptare. Në një postim në Twitter, Klenk shkruan se pas disa kërkimeve të bëra, ai ka zbuluar se emri i tij është Kurtin S. dhe se ishte 20-vjeç.

Më tej gazetari sqaron se Kurtini është lindur dhe rritur në Vjenë, por ka rrënjë shqiptare. Prindërit e tij, shton gazetari, janë nga Maqedonia e Veriut.

Klenk tregon se i riu ka qenë nën vëzhgimin e Shërbimit Sekret pasi ishte mes 90 islamikëve që kishin synim të shkonin në Siri, por u ndalua në korrik.

Postimi

“Kam zbuluar disa detaje rreth terroristit. Emri i tij është Kurtin S., i lindur në 2000, ishte 20 vjeç, u lind dhe u rrit në Vjenë dhe ka rrënjë shqiptare. Prindërit e tij vijnë nga Maqedonia e Veriut dhe nuk bien në sy kur bëhet fjalë për Islamizmin.

Ai ishte në objektivin e Zyrës për Mbrojtjen e Kushtetutës sepse ishte një nga rreth 90 islamikë austriakë që donin të udhëtonin në Siri. U ndalua në korrik. Policia nuk e besoi që po planifikonte një sulm terrorist në Vjenë.”

Austrian journalist Florian Klenk has stated that one of the terrorist attackers in Vienna is of Albanian origin. In a Twitter post, Klenk writes that after some research done, he has revealed that his name is Kurtin S. and that he was 20 years old.

The journalist further explains that Kurtini was born and raised in Vienna, but has Albanian roots. His parents, the journalist adds, are from Northern Macedonia.

Klenk reveals that the young man has been under surveillance by the Secret Service as he was among 90 Islamists who intended to go to Syria but were detained in July.

Post

“I have revealed some details about the terrorist. His name is Kurtin S., born in 2000, he was 20 years old, he was born and raised in Vienna and has Albanian roots. His parents come from northern Macedonia and do not stand out when it comes to Islam.

He was targeted by the Office for the Protection of the Constitution because he was one of about 90 Austrian Islamists who wanted to travel to Syria. It was banned in July. “Police did not believe he was planning a terrorist attack in Vienna.”