Belgjika gjunjëzon Anglinë në Grupin 2 të Ligës A të Nations League me golat e Tielemans dhe Mertens, në pjesën e parë.

Sfida më e pritur ka përfunduar me fitues ekipin e Martinez, që nuk e ka pasur të vështirë ndaj “Tre Luanëve”, tani jashtë loje për sa i përket kokës së grupit.

Por, mbetet ende i hapur diskutimi kualifikim për finalet: Danimarka, me fitoren 2-1 ndaj Islandës në frymën e fundit në sajë të dygolëshit të Eriksen me penallti, mbetet 2 pikë larg “Djajve të Kuq” me ndeshjen direkte për t’u zhvilluar ditën e mërkurë.

Belgium kneels England in Group 2 of League A of the Nations League with goals from Tielemans and Mertens, in the first half.

The most anticipated challenge ended with Martinez’s team winning, which was not difficult for the “Three Lions”, now out of the game in terms of the group leader.

But, the qualifying discussion for the finals is still open: Denmark, with the 2-1 victory over Iceland in the last breath thanks to Eriksen’s double with a penalty, remains 2 points away from the “Red Devils” with the direct match to take place on Wednesday.