Ish-kryeministri Sali Berisha feston sot ditëlindjen e tij të 76-të, ndërkohë që këtë lajm e ka ndarë dhe vetë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, teksa ka publikuar një foto me bashkëshorten e tij, Lirien.

”Miq, sot 76 vjeç! Mirenjohje te pakufishme Zotit, familjes dhe te gjithe atyre qe me dashurine, miqesine, besimin dhe mbeshtetjen kane qene dhe jane eleksiri i udhetimit tim jashte imagjinate 76 vjeçar. Zoti ju bekofte! Sb”, shkruan Berisha në postimin e tij ku ka marrë qindra komente në rrjetet sociale.

Sali Berisha u lind në 15 tetor 1944 në Viçidol të Tropojës dhe prej mëse 30 vitesh në sistemin postkomunist ka mbajtur detyra nga më të rëndësishmet si president, kryeministër dhe lider i opozitës.

Me profesion mjek kardiolog, profesor universiteti dhe kërkues shkencor, ai hyri në politikë si udhëheqës i opozitës anti-komuniste që filloi në vitet ‘90. Së bashku me Lirien ai ka sjellë në jetë dy fëmijë, Shkëlzenin dhe Argitën, ndërsa është bërë gjysh disa herë prej tyre.

E megjithë 76-vitet, tërheqja e Berishës nga jeta politike duket se do të jetë e largët, pasi edhe në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, ai pritet që të garojë.

 

Former Prime Minister Sali Berisha celebrates his 76th birthday today, while he shared this news with his followers on social networks, as he published a photo with his wife, Liri.

“Friends, today 76 years old! Boundless gratitude to God, family and all those who with love, friendship, trust and support have been and are the elixir of my 76-year-old journey beyond imagination. God bless you! Sb “, writes Berisha in his post where he received hundreds of comments on social networks.

Sali Berisha was born on October 15, 1944 in Viçidol, Tropoja, and for more than 30 years in the post-communist system he has held the most important positions as president, prime minister and leader of the opposition.

A cardiologist, university professor and researcher, he entered politics as the leader of the anti-communist opposition that began in the 1990s. Together with Liri, he has given birth to two children, Shkëlzen and Argita, and has become a grandfather several times.

Despite 76 years, Berisha’s withdrawal from political life seems to be far away, as in next year’s elections, he is expected to run.