E premte e zezë në mbarë vendin! Si asnjëherë tjetër sot në Shqipëri është shënuar një tjetër rekord infektimesh. 489 raste me koronavirus në 24 orët e fundit nga 1954 testime që janë bërë. Ndërkohë që janë shënuar 6 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

89 raste në Tiranë, 41 raste në Korçë, 38 raste në Lushnje, 31 raste në Krujë,

28 raste në Durrës, 26 raste në Gjirokastër, 24 raste në Fier,

18 raste në Shkodër, Lezhë, 16 raste në Kurbin, 14 raste në Malësinë e Madhe, 13 raste në Vlorë dhe Gramsh, 12 raste në Tropojë, Sarandë, Kuçovë,

11 raste në Librazhd, 9 raste në Kukës dhe Pogradec, 8 raste në Kavajë,

6 raste në Elbasan, Berat, Mallakastër, Tepelenë, 5 raste në Mat, 4 raste në Përmet, 3 raste në Devoll, Mirditë, Kolonjë, 2 raste në Skrapar, nga 1 rast në Has, Bulqizë, Peqin.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 350 pacientë, 9 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 6 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 66 vjeçare nga Durrësi, një 70 vjeçar nga Kukësi, dy 75 vjeçarë nga Tirana, një 79 vjeçar nga Elbasani dhe një 81 vjeçar nga Kavaja, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 165 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,861 që nga fillimi i epidemisë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojnë të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit.

Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun tuaj dhe të merrni informacionin e nevojshëm. Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (6 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 489
Të shëruar ne 24 orë 165
Të shtruar në spitale 350
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 1954
Testime totale 135,245
Raste pozitive 23,210
Raste të shëruara 11,861
Raste Aktive 10,800
Humbje jete 549

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5315
Durrës 963
Fier 868
Korçë 696
Shkodër 623
Elbasan 507
Lezhë 487
Vlorë 461
Berat 318
Kukës 253
Gjirokastër 204
Dibër 105

Black Friday! As never before today in Albania is set another record of infections. 489 cases of coronavirus in the last 24 hours from 1954 tests that have been done. While 6 victims have been recorded.

Positive cases confirmed in the last 24 hours have been identified in these municipalities:

89 cases in Tirana, 41 cases in Korça, 38 cases in Lushnje, 31 cases in Kruja,

28 cases in Durrës, 26 cases in Gjirokastra, 24 cases in Fier,

18 cases in Shkodra, Lezha, 16 cases in Kurbin, 14 cases in Malësia e Madhe, 13 cases in Vlora and Gramsh, 12 cases in Tropoja, Saranda, Kuçova,

11 cases in Librazhd, 9 cases in Kukës and Pogradec, 8 cases in Kavaja,

6 cases in Elbasan, Berat, Mallakastër, Tepelena, 5 cases in Mat, 4 cases in Përmet, 3 cases in Devoll, Mirditë, Kolonjë, 2 cases in Skrapar, 1 case each in Has, Bulqiza, Peqin.

Currently in 3 COVID hospitals, 350 patients are being treated, 9 in intensive therapy of which 4 patients are intubated. Despite the efforts of doctors, in the last 24 hours, 6 citizens with Sars-Cov2 positive have lost their lives in COVID hospitals: a 66-year-old from Durrës, a 70-year-old from Kukës, two 75-year-olds from Tirana, a 79-year-old from Elbasan and an 81-year-old from Kavaja, with concomitant illness.

In the last 24 hours, 165 citizens have been cured, bringing the number of cured to 11,861 since the beginning of the epidemic. The Ministry of Health and Social Protection addresses all citizens who are confirmed or awaiting the answer to the test, to remain isolated, respecting the obligation of self-quarantine.

For any signs of illness you should contact your family doctor. Through the toll free line 0800 40 40 you can contact your doctor and get the necessary information. The National Emergency is 24/7 at the service of patients. Call 127 if you suspect you are affected by Covid19 and for any medical emergencies.

COVID-19 – Statistics (6 November 2020)
New daily cases 489
Healed in 24 hours 165
Hospitalized 350
Loss of life in 24 hours 6
Daily testing 1954
Total tests 135,245
Positive cases 23,210
Healed cases 11,861
Active Cases 10,800
Loss of life 549

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 5315
Durrës 963
Fier 868
Korça 696
Shkodër 623
Elbasan 507
Lezhë 487
Vlora 461
Berat 318
Kukës 253
Gjirokastra 204
Dibër 105