Culture

The girl from Gramsh wins third place in the painting competition organized by the...

Ersa Shtylla vajza e shkollës Xhezar Meci nga Poroçani i Gramshit fiton Çmimin e Tretë si piktura më e mirë në rang Kombetar për...

Ersa Shtylla, the talented painter from Gramsh who is impressing everyone!

  Ersa Shylla është një 14-vjeçare nga një fshat i Gramshi që po i mrekullon të gjithë me pikturat e saj. Ajo është nxënëse e...

Enea Jano, the youngest “Onufri” in the city of Elbasan

  Nga editori, top-news1.com Artistët nuk i kanë munguar kurrë Elbasanit. Veçanërisht piktorët. Madje disa prej tyre vijnë nga thellësia e shekujve dhe rrezatojnë art fantastik...

Dumre, the area where the city of the Illyrian tribe of Parthians is thought...

Nga Dr. Fatos Salliu Para pak kohësh në trevën e Dumresë, pikërisht në fshatin Rrasë, u zbulua një termë romake. Ishtë një nga surprizat e...

He was working the land, the Albanian farmer makes the historic discovery

Në fshatin Turan të Tepelenës gjatë punës bujqësore një i ri ka nxjerrë në dritë disa gjetje arkeologjike. Në brendinë e një varri që...

Bezistan Maple Tree is in danger of falling. The concrete cracks, a part of the trunk dries. A comment also on the wretched basilica

Rrezikon të zhduket një nga Monumentet e Natyrës simbol për qytetin e Elbasanit. Bëhet fjalë për Rrapin e Bezistanit mbetet si pikë orientuese kryesore në...

Besim Zekthi, master of folk dance and “Honor of the Nation” dies

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare, Besim Zekthi, mjeshtri i valles popullore mbarëshqiptare si dhe i vlerësuar me titullin e lartë “Nderi i...

Archaeologists have unearthed a 2,100-year-old object that resembles a cell phone

Një lloj telefoni i jashtëzakonshëm 2.137 vjeçar është gërmuar nga një varr i një gruaje të re në një Atlantis në Rusi.E pasionuara pas...

The Albanian breaks the Guinness record 3 times

Sot në ‘’ Rreze Dielli’’ nëpërmjet një lidhje në skype ishim në një bisedë më artistin Alkent Pozhegu, i cili ka thyer disa herë...

Barbaric act in Apollonia. The monumental column is broken

Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore ka denoncuar një akt skandaloz të dëmtimit të Parkut Arkeologjik Kombëtar të Apolonisë, ndërkohë që në lidhje me...

The golden moment when the coffin of the Pharaoh of Egypt was discovered

Imazhi i varrit të Tutankhamun është i njohur në të gjithë botën. Megjithatë një fotografi e jashtëzakonshme e arkeologut Howard Carter, duke zbuluar ngadalë arkivolin...

Trending Now