Hi-tech

An anti-coronavirus suit is created that protects 100% from infection

Kriza e koronavirusit ka bërë që specialistë nga e gjithë bota të punojnë për t’i ofruar njerëzimit mjetet për të luftuar pandeminë. Një nga...

It comes once in 7,000 years. Rare views of the comet that is expected...

Pamje të rralla u shkrepën këtë fundjavë nga kometa Neowise, e cila i është drejtuar Tokës, por është e dukshme vetëm në hemisferën veriore. Pikën...

The tech giant launches the personal air conditioner, placed on the collar of the...

Gjiganti teknologjik hedh në treg kondicionerin personal, vendoset në jakën e këmishës Sony ka publikuar një kondicioner të ri personal, i krijuar për t'u futur...

Apple reduces costs for iPhone 12, removes accessories that accompany it

Apple thuhet se po zvogëlon kostot shtesë për iPhone 12 duke hequr pështatësit e energjisë dhe kufjet nga kutitë. Sipas informacioneve gjiganti i teknologjisë po...

Dubai amazes the world, starts building the “Martian” city in the middle of the...

Dubai është një qytet ku zjarrfikësit “fluturojnë”, arkipelagët ndërtohen nga hiçi dhe ndërtesat prekin qiellin. Një metropol në mes të shkretëtirës, saqë ata të cilët...

The truth of the connection between Covid-19 and 5G network

Duket se mendjet sublime që thonë se vaksinat janë plot me metale të rënda, tani janë të bindur se Kullat e antenave 5G përhapin...

WhatsApp brings the service that interests everyone

Pas disa muajsh provash dhe studimesh më në fund do të mund të marrim dhe të dërgojmë para përmes WhatsApp. Aplikacioni ka mundësuar sistemin...

Universe/ Scientists capture the “heartbeat” signal from the Black Hole

Rreth 600 milion vite dritë larg Tokës, ‘rrahjet e zemrës’ së një vrime të zezë mund të kapen që vijnë nga qendra e një...

They own only 10 countries, which is why it is so difficult to produce ballistic missiles

Shumëkush mund të mendojë se me stadin aktual të zhvillimeve teknlogjike në botë, ndërtimi i raketave balistike ndër-kontinentale (ICBM), duhet të jetë një mision...

How much a grain of rice and under the skin of the hand, like microchips are controlling the lives of Europeans

  Mijëra suedezë kanë qenë pionierë në përdorimin e mikroçipeve futuriste që janë vendosur nën lëkurën e dorës. Sipas Euronews, teknologjia përdoret për detyra të përditshme,...

“Extraordinary spectacle” / What we saw last night in the sky

Nëse mbrëmjen e djeshme ishit të vëmendshëm, s’mund të mos ju ketë rënë në sy një “spektakël yjesh”. Pikëza të ndritshme që ndiqnin njëra-tjetrën...

Trending Now