Science

Universe/ Scientists capture the “heartbeat” signal from the Black Hole

Rreth 600 milion vite dritë larg Tokës, ‘rrahjet e zemrës’ së një vrime të zezë mund të kapen që vijnë nga qendra e një...

They own only 10 countries, which is why it is so difficult to produce...

Shumëkush mund të mendojë se me stadin aktual të zhvillimeve teknlogjike në botë, ndërtimi i raketave balistike ndër-kontinentale (ICBM), duhet të jetë një mision...

How much a grain of rice and under the skin of the hand, like...

  Mijëra suedezë kanë qenë pionierë në përdorimin e mikroçipeve futuriste që janë vendosur nën lëkurën e dorës. Sipas Euronews, teknologjia përdoret për detyra të përditshme,...
video

“Extraordinary spectacle” / What we saw last night in the sky

Nëse mbrëmjen e djeshme ishit të vëmendshëm, s’mund të mos ju ketë rënë në sy një “spektakël yjesh”. Pikëza të ndritshme që ndiqnin njëra-tjetrën...
video

Felix Baumgartner the first man to be launched from the stratosphere to Earth

The moment has finally arrived, it's time for Felix Baumgartner to jump from the stratosphere. Felix Baumgartner the first man to be launched from the...

NASA publishes stunning new photos from the probe that arrived near Jupiter

Në një kohë si kjo kur miliona njerëz janë të mbyllur prapa dyerve, lindin koha dhe mundësia për të mësuar mbi misionet kërkuese të...

“6 Albanians victims of COVID-19 in Britain”, the publicist raises the alarm: Immigrants are in conditions of survival

Publicisti shqiptar Petrit Kuçana ka folur për gjendjen e shqiptarëve që ndodhen në Britani, ku ka thënë se ka patur edhe 6 viktima shqiptarë...

As we cling to the coronavirus, the Earth is heading for an even worse catastrophe

Në pika të caktuara të jetës së planetit tonë, rritja e nivelit të dyoksidit të karbonit në atmosferë ka shkaktuar ngrohje eksteme globale, prej...

Seismologists Surprise: Earth is shaking less of the pandemic, how do they explain this phenomenon?

  Pas përhapjes së koronavirusit, rrugët e qytetit dikur të mbushura me njerëz tani janë bosh. Trafiku është ngadalësuar në minimum, dhe sa vjen e...

NASA / Stunning images from Mars. This is how the planet will be populated by humans

Sonda e NASA-s në Mars, Curiosity, ka sjellë të tjera imazhe se si duket planeti i kuq. Daily Mail shkruan se fotoja e publikuar...

Scientists: Here’s your cellphone link to the coronavirus

Koronavirusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të vështira, siç janë ekranet e telefonit, deri në një javë dhe ofron rrugë të mundshme infeksioni, paralajmërojnë...

Trending Now