COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2682 testime, 578 të shëruar, 574 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat gjatë festave për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdesuni për higjenën vetjake. Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto tre rregulla, për mbrojtjen e shëndetit.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit paraqitet si vijon:
Janë kryer 2,682 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 574 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
214 raste në Tiranë, 41 raste në Lezhë, 23 raste në Elbasan, 21 raste në Lushnje, 19 raste në Fier, 18 raste në Durrës, 17 raste në Vlorë, Mat, Sarandë, 15 raste në Kurbin dhe Berat, 14 raste në Korçë, 12 raste në Kavajë, 11 raste në Krujë, 9 raste në Gjirokastër, 7 raste në Has, 6 raste në Shkodër, Pukë, Pogradec, Delvinë, Skrapar, 5 raste në Librazhd, Tepelenë, Peqin, Cërrik, 4 raste në Mirditë, Përmet, Dibër, Bulqizë, Vorë, Patos, 3 raste Rrogozhinë, Kamëz, Shijak, Kuçovë, 2 raste në Memaliaj, Klos, Gramsh, Poliçan, Këlcyrë, 1 rast në Kukës, Tropojë, Mallakastër, Vau- Dejës, Belsh, Prrenjas, Kolonjë, Libohovë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 578 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 32,700 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 286 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.
Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve, 6 qytetarë nuk e kanë fituar betejen me Covid19; Mjeku 73 vjeçar Hiqmet Musta; 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Berati të moshave 65-88 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.
Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (29 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 574
Të shëruar në 24 orë 578
Të shtruar në spitale 286
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2682

Testime totale 257,879
Raste pozitive 57,146
Raste të shëruara 32,700
Raste Aktive 23,276
Humbje jete 1170

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 13356
Fier 1578
Shkodër 1292
Durrës 1224
Vlorë 996
Korçë 957
Elbasan 876
Berat 806
Lezhë 869
Gjirokastër 509
Kukës 430
Dibër 383

COVID19 / Ministry of Health: 2682 tests, 578 cured, 574 new cases and 6 loss of life in the last 24 hours

The Ministry of Health and Social Protection appeals to the citizens, respect the rules during the holidays to prevent the spread of COVID-19. Avoid clutter and maintain physical distancing; put protective masks in any environment outside the house; take care of personal hygiene. It is time to strictly apply these three rules, for the protection of health.

The situation of COVID19 in the last 24 hours is presented as follows:
2,682 tests were performed and 574 citizens tested positive. Confirmed positive cases have been identified in the following municipalities:
214 cases in Tirana, 41 cases in Lezha, 23 cases in Elbasan, 21 cases in Lushnje, 19 cases in Fier, 18 cases in Durrës, 17 cases in Vlora, Mat, Saranda, 15 cases in Kurbin and Berat, 14 cases in Korça , 12 cases in Kavaja, 11 cases in Kruja, 9 cases in Gjirokastra, 7 cases in Has, 6 cases in Shkodra, Puka, Pogradec, Delvina, Skrapar, 5 cases in Librazhd, Tepelena, Peqin, Cerrik, 4 cases in Mirdita, Përmet, Dibër, Bulqizë, Vora, Patos, 3 cases Rrogozhinë, Kamëz, Shijak, Kuçovë, 2 cases in Memaliaj, Klos, Gramsh, Poliçan, Këlcyrë, 1 case in Kukës, Tropojë, Mallakastër, Vau- Dejës, Belsh, Prrenjas, Kolonjë, Libohovë.
In the last 24 hours 578 citizens have been cured, bringing the number of cured to 32,700 since the beginning of the epidemic.

The number of hospital admissions continues to be stable. Currently in 4 COVID hospitals, 286 patients are being treated, 21 in intensive therapy of which 5 patients are intubated.
Unfortunately, despite the efforts of doctors, 6 citizens did not win the battle with Covid19; 73-year-old doctor Hiqmet Musta; 3 citizens from Tirana, 1 citizen from Elbasan, 1 citizen from Berat aged 65-88 years.
The Ministry of Health and Social Protection expresses its condolences to the families of the deceased.

The Ministry of Health and Social Protection urges citizens not to neglect any signs of illness and to contact the family doctor in case of any doubt, to refer for testing, continuous follow-up and reimbursement of outpatient treatment drugs at home. If you do not know who your GP is, call the toll-free number 0800 40 40 to find out and get in touch with your GP.
Also available 24 hours a day, 7 days a week is the national emergency number 127, where you can call when you suspect you have signs of illness and need to be tested for COVID19 or if you need specialist inpatient treatment at COVID hospitals.

COVID-19 – Statistics (29 December 2020)
New daily cases 574
Healed in 24 hours 578
Hospitalized 286
Loss of life in 24 hours 6
Daily tests 2682

Total tests 257,879
Positive cases 57,146
Healed cases 32,700
Active Cases 23,276
Loss of life 1170

Geographical distribution of active cases by regions:
Tirana 13356
Fier 1578
Shkodër 1292
Durrës 1224
Vlora 996
Korça 957
Elbasan 876
Berat 806
Lezha 869
Gjirokastra 509
Kukës 430
Dibër 383