Arrestohet nga policia një 38-vjeçar i cili tre ditë më parë përplasi me furgonin e tij sprinter një 50-vjeçar që u gjet i vdekur në kanal. Viktima, i identifikuar si Gëzim Gjyrdyku u gjet i pajetë në një kanal në vendin e quajtur “Vajkan” teksa kthehej nga puna si roje.

Në pranga është vënë E. Dh., 38 vjeç, banues në Tiranë ndërsa është ndaluar 22-vjeçari me iniciale K. M., 22 vjeç, banues në Tiranë që udhëtonte si pasagjer në furgonin që përplasi për vdekje 50-vjeçarin. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprime të mëtejshme.

“Identifikohet, kapet dhe ndalohet drejtuesi i automjetit i cili pasi aksidentoi me pasojë vdekjen një shtetas në vendin e quajtur “Vajkan”, u largua nga vendngjarja. Gjithashtu ndalohet edhe pasagjeri që ndodhej në këtë mjet, për veprën penale “Moskallëzim krimi”.

Specialistët e Sektorit të Qarkullimit Rrugor në DVP Fier, në vijim të veprimeve intensive hetimore dhe procedurale të kryera për zbardhjen e rrethanave dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e datës 05.01.2021 në vendin e quajtur “Vajkan”, ku u aksidentua me pasojë vdekje shtetasi G. Gj., bënë të mundur identifikimin dhe shpalljen në kërkim të autorit së bashku me mjetin që drejtonte tip Furgon Sprinter Mercedez Benz, i cili pasi aksidentoi me pasojë vdekje 50-vjeçarin, u largua nga vendngjarja.

Nga Specialistët e Sektorit të Qarkullimit Rrugor në DVP Fier në bashkëpunim me shërbimet e Policisë Tiranë, u bë kapja dhe ndalimi për veprat penale “Shkelje e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Largim nga vendi i aksidentit”, i drejtuesit të mjetit, shtetasit E. Dh., 38 vjeç, banues në Tiranë dhe ndalimi i pasagjerit në këtë mjet, shtetasit K. M., 22 vjeç, banues në Tiranë për veprën penale “Moskallëzim krimi”.

U sekuestrua në cilësinë e provës materiale automjeti tip Furgon Sprinter Mercedez Benz, që drejtonte 38-vjeçari. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprime të mëtejshme”, njofton policia.

Gëzim Gjyrdyku, 50-vjeçari i cili u aksidentua për vdekje në Fier ishte baba i tre fëmijëve. Burime bëjnë me dije për ABC se ai punonte si roje në një subjekt privat dhe në momentin kur ndodhi ngjarja po kthehej nga puna për në shtëpi.

Familjarët ishin vënë në kërkim të tij përgjatë gjithë orëve të natës dhe vetëm në mëngjes kanë arritur të konstatojnë trupin e tij në anë të autostradës në një kanal.

A 38-year-old man is arrested by the police, who three days ago collided with his 50th-year-old sprinter van and was found dead in the canal. The victim, identified as Gëzim Gjyrdyku, was found dead in a canal in a place called “Vajkan” while returning from work as a guard.

E. Dh., 38 years old, resident in Tirana, was handcuffed, while the 22-year-old with initials K. M., 22 years old, resident in Tirana, who was traveling as a passenger in the van that crashed to death the 50-year-old, was detained. The materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Fier Court of First Instance for further action.

The driver of the vehicle is identified, apprehended and detained, who after accidentally killing a citizen in a place called “Vajkan”, left the scene. The passenger who was in this vehicle is also prohibited, for the criminal offense “Failure to report a crime”.

Specialists of the Traffic Sector in DVP Fier, following the intensive investigative and procedural actions carried out to clarify the circumstances and document the event that occurred on the evening of 05.01.2021 in a place called “Vajkan”, where he was killed in a fatal accident citizen G. Gj., made possible the identification and announcement of the search for the perpetrator together with the vehicle driven by a van type Sprinter Mercedes Benz, which after fatally injuring the 50-year-old, left the scene.

Specialists of the Road Traffic Sector in DVP Fier in cooperation with the Tirana Police services, arrested and detained for the criminal offenses “Violation of traffic rules” and “Departure from the place of accident”, the driver, citizen E Dh., 38 years old, resident in Tirana and the detention of the passenger in this vehicle, citizen KM, 22 years old, resident in Tirana for the criminal offense “Failure to report a crime”.

The Furgon Sprinter Mercedes Benz, driven by the 38-year-old, was seized as material evidence. The materials were passed to the Prosecution at the Court of First Instance of Fier for further actions “, the police announces.

Gëzim Gjyrdyku, a 50-year-old man who was fatally injured in Fier, was the father of three children. Sources suggest to ABC that he was working as a guard in a private entity and at the time of the incident he was returning home from work.

Family members had been searching for him throughout the night and only in the morning did they manage to find his body on the side of the highway in a canal.