Komunikata e DVP Elbasan:

Vijon puna nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë vënë në pranga 6 shtetas, për vepra të ndryshme penale.

Goditet një rast i shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla. Sekuestrohen doza me lëndë narkotike kokainë, 3 aparate celular dhe para të përfituara nga shitja e lëndës narkotike.

Në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale të shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla, gjatë kontrolleve të shtuara për rritjen e parametrave të sigurisë, specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasit:

A. B., 25 vjeç dhe A. K., 37 vjeç, të dy banues në Elbasan.

Si dhe janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve: K. C., 23 vjeç dhe E. Q., 20 vjeç, të dy banues në Elbasan, bashkëpunëtorë me shtetasit e arrestuar.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi në lagjen “28 Nëntori”, Elbasan, gjatë kontrollit fizik të ushtruar ndaj tyre, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale doza me lëndë narkotike të dyshuar kokainë, 3 aparate celularë dhe një sasi parash të përfituara nga shitja e lëndës narkotike.

Nga specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Elbasan u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit H. H., 37 vjeç, banues në Tiranë, pasi Gjykata e Apelit Durrës i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan arrestuan në flagrancë, për veprën penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë, shtetasin:

M. J., 16 vjeç, banues në Elbasan, pasi në lagjen “Kongresi”, Elbasan, gjatë një konflikti për motive të dobëta ka goditur me mjet prerës (thikë) shtetasin J. V., 25 vjeç, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në DVP Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasit:

R. R., 29 vjeç, banues në fshatin Vashaj, Peqin dhe Xh. Rr.,17 vjeç, banues në fshatin Lolaj, Peqin, pasi janë kapur nga shërbimet e Policisë Rrugore duke drejtuar motoçikleta pa leje drejtimi.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Communication of DVP Elbasan:

Work continues from the structures of the Local Police Directorate of Elbasan, to prevent, identify and crack down on illegality.

During the last 24 hours, 6 citizens have been handcuffed for various criminal offenses.

A case of dispersing hard drugs in small doses is hit. Doses of cocaine, 3 mobile phones and money obtained from the sale of narcotics were seized.

Following the work to crack down on the criminal activity of distributing hard drugs in small doses, during the increased controls for increasing the security parameters, the specialists for Investigation of Narcotics and Illegal Trafficking in DVP Elbasan arrested in flagrante delicto the citizens:

A. B., 25 years old and A. K., 37 years old, both residents of Elbasan.

As well, they have been declared wanted and work is underway to apprehend the citizens: K. C., 23 years old and E. Q., 20 years old, both residents of Elbasan, collaborators with the arrested citizens.

The arrest of these citizens was made after in the neighborhood “28 Nëntori”, Elbasan, during the physical control exercised against them, the Police services found and seized as material evidence doses of suspected narcotics cocaine, 3 mobile phones and a quantity of money profited from the sale of narcotics.

Specialists for the Investigation of Illegal Trafficking and Narcotics in DVP Elbasan arrested and detained the citizen HH, 37 years old, resident in Tirana, after the Court of Appeals of Durrës imposed the security measure “Prison arrest” for the criminal offense “Assistance for illegal border crossing “.

Specialists for the Investigation of Crime in the Elbasan Police Commissariat arrested in flagrante delicto, for the criminal offense “Intentional Murder” remaining attempted, the citizen:

M. J., 16 years old, resident in Elbasan, because in the neighborhood “Kongresi”, Elbasan, during a conflict for weak motives he hit with a sharp tool (knife) the citizen J. V., 25 years old, who is in hospital, out of danger for life.

Traffic specialists in DVP Elbasan arrested in flagrante delicto the citizens:

R. R., 29 years old, resident in the village of Vashaj, Peqin and Xh. Rr., 17 years old, resident in the village of Lolaj, Peqin, after being caught by the Traffic Police services driving motorcycles without a driving license.

The investigative materials were forwarded to the Prosecution at the Court of First Instance in Elbasan, for further action.