Komunikata e Policisë Elbasan:

Arrestohen në flagrancë 4 shtetas dhe procedohet penalisht në gjendje të lirë një tjetër, për vepra të ndryshme penale.

Gjithashtu kapet dhe ndalohet autori i dyshuar i dy vjedhjeve.

Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla, specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasin Xh. M., 30 vjeç, banues në fshatin Katund i Ri, Elbasan, pasi gjatë kontrollit në ambientet e lavazhit të marrë me qira iu gjetën dhe sekuestruan 7 doza me lëndë narkotike kanabis. Gjithashtu u procedua penalisht në gjendje të lirë shtetasi F. G., 23 vjeç, banues në Elbasan, pasi iu gjet një dozë me lëndë narkotike kanabis që ia kishte blerë shtetasit Xh. M.

Në vijim të zbatimit të planit të masave nga Policia Rrugore, për parandalimin e aksidenteve rrugore, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë, si dhe për evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve te mjeteve që drejtojnë mjetet në mënyrë të parregullt, specialistët e Qarkullimit Rrugor në DVP Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasit:

D. O., 47 vjeç, banues në Tiranë dhe A. K., 33 vjeç, banues në Peqin, pasi janë konstatuar nga shërbimet e Policisë duke drejtuar mjetet në gjendje të dehur; E. M., 29 vjeç, banues në fshatin Klos, Cërrik, pasi është konstatuar nga shërbimet e Policisë Rrugore duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur dhe pa leje drejtimi.

Nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Librazhd u kap dhe ndalua shtetasi A. O., 17 vjeç, banues në Librazhd, pasi dyshohet si autor i dy vjedhje të ndodhura në qytetin e Përrenjasit, konkretisht:

Më datë 26.07.2020 dyshohet se ka vjedhur me thyerje në xhaminë e qytetit të Përrenjasit, ku ka marrë 10.000 lekë.

Më datë 28.09.2020 dyshohet se ka vjedhur 20.000 lekë dhe një varëse floriri në banesën e shtetasit A. B.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme procedurale.

Elbasan Police Communication:

4 citizens are arrested in flagrante delicto and another is prosecuted at large for various criminal offenses.

The suspected perpetrator of the two thefts is also apprehended and detained.

Following the work to prevent and crack down on criminal activity of distributing narcotics in small doses, specialists for the Investigation of Narcotics and Illegal Trafficking in DVP Elbasan arrested in flagrante delicto the citizen Xh. M., 30 years old, resident in the village of Katund i Ri, Elbasan, after during the control in the rented car wash premises, 7 doses of cannabis were found and seized. The citizen F. G., 23 years old, resident in Elbasan, was also prosecuted at large, after he was found with a dose of cannabis that he had bought from the citizen Xh. M.

Following the implementation of the plan of measures by the Traffic Police, for the prevention of road accidents, in order to increase the safety parameters, as well as for the identification and punishment of drivers who drive illegally, the Traffic Specialists in DVP Elbasan arrested in flagrante delicto the citizens:

D. O., 47 years old, resident in Tirana and A. K., 33 years old, resident in Peqin, after being found by the Police services driving drunk; E. M., 29 years old, resident in the village of Klos, Cërrik, after it was ascertained by the Traffic Police services driving the vehicle in a drunken state and without a driving license.

The crime investigation specialists at the Librazhd Police Station arrested and detained A. O., a 17-year-old resident of Librazhd, on suspicion of being the perpetrator of two thefts that took place in the town of Përrenjas, namely:

On 26.07.2020 it is suspected that he stole with a break in the mosque of the city of Përrenjas, where he received 10,000 ALL

On 28.09.2020 it is suspected that he stole 20,000 ALL and a gold pendant in the apartment of the citizen A. B.

The investigative materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Court of First Instance in Elbasan, for further procedural actions.