Elbasan

Vijojnë operacionet e njëpasnjëshme për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të drogave të forta.

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Kështjella”.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni i Hetimit të Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Seksionin e Focës Operacionale, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, i shtrirë në Elbasan dhe në disa qytete të tjera.

Sekuestrohen 4 kilogramë e 215 gramë lëndë narkotike e dyshuar heroinë dhe një sasi kanabis.

Vihen në pranga disa shtetas që ushtronin këtë veprimtari kriminale.

Në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale të trafikimit të drogave të forta, pas një hetimi njëmujor me metoda proaktive, specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Elbasan, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan dhe në bashkëpunim me Forcën Operacionale në DVP Elbasan, zhvilluan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Kështjella”.

Si rezultat i këtij operacioni, në aksin rrugor Elbasan-Metalurgji, në një furgon që transportonte lëndë drusore, që drejtohej nga shtetasi G. B., 46 vjeç, banues në Elbasan, i cili është arrestuar në flagrancë, Policia gjeti dhe sekuestroi 8 pako me lëndë narkotike të dyshuar heroinë me peshë totale 4 kilogramë e 215 gramë heroinë dhe një sasi kanabisi.

Gjithashtu, në kuadër të operacionit janë arrestuar edhe disa persona të tjerë që dyshohet se kanë lidhje me këtë veprimtari kriminale.

Operacioni vijon në Elbasan dhe në disa qytete të tjera dhe në përfundim të tij do të bëjmë me dije informacionin e plotë.

Elbasan

Successive operations to crack down on criminal activity in the field of hard drug trafficking continue.

The police operation codenamed “Castle” is successfully finalized.

The operation carried out by the Narcotics and Illegal Trafficking Investigation Section, in cooperation with the Operational Force Section, at the Local Police Directorate of Elbasan, under the direction of the Elbasan Judicial District Prosecutor’s Office, located in Elbasan and several other cities.

4 kilograms and 215 grams of suspected heroin and a quantity of cannabis were seized.

Several citizens who exercised this criminal activity are handcuffed.

Following the work to crack down on the criminal activity of trafficking in hard drugs, after a month-long investigation with proactive methods, the specialists for Investigation of Narcotics and Illegal Trafficking in DVP Elbasan, under the direction of the Elbasan Judicial District Prosecutor’s Office and in cooperation with the Force Operational in DVP Elbasan, developed and finalized the police operation codenamed “Castle”.

As a result of this operation, on the Elbasan-Metallurgy road axis, in a van transporting timber, driven by GB, 46 years old, resident in Elbasan, who was arrested in flagrante delicto, the Police found and seized 8 packages of narcotics suspected heroin with a total weight of 4 kilograms and 215 grams of heroin and a quantity of cannabis.

Also, as part of the operation, several other people were arrested who are suspected of being related to this criminal activity.

The operation continues in Elbasan and several other cities and at the end of it we will provide full information.