Elbasan më 03.02.2021
Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Përsëritësi”, për zbardhjen e rasteve të vjedhjeve të ndodhura në qarkun e Elbasanit.

Arrestohet në flagrancë një 39-vjeçar, i cili ishte kthyer në shqetësim për qytetarët.
Zbardhen dhe 4 vjedhje të kryera nga ky shtetas.

Në vijim të punës për parandalimin e vjedhjeve, zbardhjen e rasteve të ndodhura më parë, identifikimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të autorëve, specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan organizuan dhe finalizuan operacion policor të koduar “Përsëritësi”, në kuadër të të cilit u arrestua në flagrancë shtetasi:

F. Z., 39 vjeç, banues në Elbasan.
Arrestimi i tij u bë pasi ditën e djeshme, në lagjen “5 Maji”, Elbasan, i ka vjedhur portofolin shtetases A. D.
Nga veprimet hetimore të kryera dyshohet se ky shtetas është autor dhe i 4 vjedhjeve të tjera të ndodhura në qytetin e Elbasanit, konkretisht:
Më datë 01.02.2021 dyshohet se i ka vjedhur një aparatin celular shtetases V. B.;
Më datë 29.01.2021 dyshohet se i ka vjedhur portofolin shtetases L. D.;
Më datë 28.01.2021 dyshohet se i ka vjedhur portofolin shtetases M. T.;
Më datë 18.12.2020 dyshohet se i ka vjedhur çantën shtetases B. Ll.
Vijon puna për zbardhjen dhe dokumentimin e vjedhjeve të tjera që dyshohen se janë kryer ky shtetas.
Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Elbasan on 03.02.2021

The police operation codenamed “Repeater” is successfully finalized, to uncover cases of thefts that occurred in the district of Elbasan.
A 39-year-old man was arrested in flagrante delicto, who had become a concern for the citizens.

4 thefts committed by this citizen are also revealed.

Following the work to prevent theft, clarify cases that occurred before, identify and bring to justice the perpetrators, crime investigation specialists at the Elbasan Police Station organized and finalized a police operation codenamed “Repeater”, within whose citizen was arrested in flagrante delicto:
F. Z., 39 years old, resident in Elbasan.

His arrest was made after yesterday, in the neighborhood “5 Maji”, Elbasan, he stole the wallet of the citizen A. D.

From the investigative actions carried out, it is suspected that this citizen is the perpetrator of 4 other thefts that occurred in the city of Elbasan, namely:

On 01.02.2021 it is suspected that he stole a mobile phone from the citizen V. B .;
On 29.01.2021 it is suspected that he stole the wallet of the citizen L. D .;
On 28.01.2021 it is suspected that he stole the wallet of the citizen M. T .;
On 18.12.2020 it is suspected that he stole the bag from the citizen B. Ll.
Work continues to uncover and document other thefts suspected of being committed by this citizen.

The investigative materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Elbasan Court of First Instance, for further action.