Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e tentativës për kultivim të bimëve narkotike.

Sekuestrohen fara kanabisi, bimë narkotike kanabis dhe municion.

Vihen në pranga 3 shtetas, shpallen në kërkim 2 shtetas të tjerë.

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, gjatë kontrollit masiv të territorit, shërbimet e Policisë Elbasan kanë evidentuar dhe goditur një rast të tentativës për kultivim të kanabisit duke arrestuar në flagrancë shtetasit:

M. B., 32 vjeç, D. B., 39 vjeç, banues në Elbasan dhe F. G., 47 vjeç, banues në Krrabë e Madhe, Tiranë.

Si dhe janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve:

L. B., 30 vjeç dhe I. B., 83 vjeç, banues në fshatin Krrabë e Vogël.

Arrestimi i këtyre shtetasve dhe shpallja në kërkim e bashkautorëve u bë pasi kanë tentuar për të kultivuar fidanë cannabis sativa në një zonë të pyllëzuar në fshatin Krrabë e Vogël.

Gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e Policisë në banesën e shtetasit I. B. janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 26 fishekë dhe fara kanabisi.

Matrialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme procedurale.

Another operation is finalized to prevent and crack down on attempted cultivation of narcotic plants.

Cannabis seeds, narcotic cannabis plants and ammunition are seized.

3 citizens are handcuffed, 2 other citizens are declared wanted.

Following the work to prevent, identify and crack down on criminal activity in the field of cultivation of narcotic plants, during the massive control of the territory, the Elbasan Police services have identified and cracked a case of attempted cannabis cultivation by arresting citizens in flagrante delicto:

M. B., 32 years old, D. B., 39 years old, resident in Elbasan and F. G., 47 years old, resident in Krrabë e Madhe, Tirana.

They have also been declared wanted and work is underway to apprehend the citizens:

L. B., 30 years old and I. B., 83 years old, resident in the village of Krrabë e Vogël.

The arrest of these citizens and the announcement of the search for the co-authors was made after they tried to cultivate cannabis sativa seedlings in a forested area in the village of Krrabë e Vogël.

During the control exercised by the Police services in the apartment of the citizen I. B., 26 bullets and cannabis seeds were found and seized as material evidence.

The investigative materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Court of First Instance in Elbasan, for further procedural actions.