Komunikata e Policisë Elbasan:

Finalizohet operacioni policor i koduar “Markata”, për goditjen e shpërndarjes së drogave në doza të vogla.

Arrestohen në flagrancë dy shtetasit që posedonin dhe shpërndanin lëndën narkotike.

Sekuestrohen doza me lëndë narkotike cannabis sattiva, 2 aparate celular, një mjet dhe para të përfituara nga shitja e lëndës narkotike.

Në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale të shpërndarjes së drogave në doza të vogla dhe kontrolleve të shtuara për rritjen e parametrave të sigurisë, specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Elbasan zhvilluan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Markata”, në kuadër të cilit u arrestuan në flagrancë shtetasit:

D. P., 25 vjeç dhe R. B., 31 vjeç, banues në Elbasan.

Arrestimi i tyre u bë pasi në lagjen “Brigada”, Elbasan, pranë markatës gjatë kontrollit fizik iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale doza me lëndë narkotike të dyshuar cannabis sattiva, 2 aparate celularë, 42.000 lekë të përfituara nga shitja e lëndës narkotike dhe mjeti tip “Suzuki” me të cilin lëviznin këta shtetas.

Vijon puna për identifikimin e personave të tjerë që janë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Elbasan Police Communication:

The police operation codenamed “Markata” is finalized, to crack down on the distribution of drugs in small doses.

Two citizens who possessed and distributed narcotics are arrested in flagrante delicto.

Doses of cannabis sattiva, 2 mobile phones, a device and money obtained from the sale of narcotics were seized.

“Following the work to crack down on the criminal activity of distributing drugs in small doses and increased controls to increase security parameters, specialists for Investigation of Narcotics and Illegal Trafficking in DVP Elbasan successfully developed and finalized the coded police operation.” Markata “, in the framework of which the citizens were arrested in flagrante delicto:

D. P., 25 years old and R. B., 31 years old, resident in Elbasan.

Their arrest was made after in the neighborhood “Brigada”, Elbasan, near the market during the physical control were found and seized as material evidence doses of suspected narcotic substance cannabis sattiva, 2 mobile phones, 42,000 ALL benefited from the sale of narcotics and the “Suzuki” type vehicle used by these citizens.

Work continues to identify other persons implicated in this criminal activity.

The materials were handed over to the Prosecutor’s Office at the Court of First Instance in Elbasan, for the criminal offense “Production and sale of narcotics”.