Premier Liga do të përfaqësohet me emrat më të mëdhenj të saj në Ligën e Kampionëve për vitin e ardhshëm.

Java e fundit e kampionatit anglez pa zbardhur kishte lënë vetë dy bileta për në kompeticionin elitar të Europës.

Lufta për vendin e tretë dhe të katërt ishte e ndezur deri në fund, ku pas vërshëllimave të gjyqtarëve në takimet përkatëse, ato u morën nga Liverpuli dhe Çelsi.

Skuadra e Jurgen Klopp kualifikohet për në “Champions” si e treta në klasifikim falë edhe fitores 2-0 në shtëpi ndaj Crystal Palace, ndërsa Çelsi si i katërti, megjithëse humbi 2-1 me Aston Villan.

Ishte Totenhemi ai që u bëri dhuratë të dyja ekipeve kualifikimin, pasi mposhti me rezultatin 2-4 Leicesterin në shtëpi.

Ndërkohë, Çelsi dhe Manchester City do të diskutojnë edhe finalen e Ligës së Kampionëve më 29 maj.

The Premier League will be represented by its biggest names in next year’s Champions League.

The last week of the English championship without whitewashing had left itself two tickets to the elite European competition.

The fight for the third and fourth place was heated until the end, where after the whistles of the judges in the respective meetings, they were taken by Liverpool and Chelsea.

Jurgen Klopp’s team qualifies for the “Champions” as third in the standings thanks to the 2-0 victory at home against Crystal Palace, while Chelsea as fourth, although they lost 2-1 to Aston Villa.

It was Tottenham who gifted both teams the qualification, after beating Leicester 2-4 at home.

Meanwhile, Chelsea and Manchester City will also discuss the Champions League final on May 29.