Një ngjarje e rëndë është shënuar këtë të premte (18 dhjetor) në një restorant të Spanjës, ku ka mbetur i vrarë me armë zjarri një shtetas shqiptar.

Mediat e huaja spanjolle raportojnë se ngjarja ka ndodhur në restorantin e quajtur “The Orange Tree”, pak para mesnate, kur një person i armatosur dhe i mbuluar me kapuç “mësyn” në ambjentet e restoranti.

Dëshmitarët në vendngjarje u thanë zyrtarëve se vrasësi u ngjit në tavolinën ku viktima po darkonte me partneren e tij, e qëlloi disa herë me armë zjarri dhe u largua menjëherë nga vendi i ngjarjes.

Mediat spanjolle shkruan se ky sulm vjen fill vetëm disa ditë pasi disa anëtarë të një grupi mafioz rus u vunë nën prangat e policisë për pastrim parash, një prej tyre ishte dhe ish këshilltari i Alteas, Jaime Selles.

Gjatë bastisjeve dhe kërkimeve në Alicante të Madridit, Tarragona dhe Ibiza, policia sekuestroi armë zjarri, 300.000 euro dhe diamante.

A serious event was recorded this Friday (December 18) in a restaurant in Spain, where an Albanian citizen was shot dead.

Spanish foreign media report that the event took place in the restaurant called “The Orange Tree”, shortly before midnight, when a person armed and covered with a hood “invades” the restaurant.

Witnesses at the scene told officials that the killer climbed on the table where the victim was having dinner with his partner, shot him several times with a firearm and immediately left the scene.

Spanish media write that this attack comes just a few days after some members of a Russian mafia group were put under police handcuffs for money laundering, one of them was the former Altea councilor, Jaime Selles.

During raids and searches in Madrid’s Alicante, Tarragona and Ibiza, police seized firearms, 300,000 euros and diamonds.