Policia e Tiranës ka vendosur në pranga 8 persona, të akuzuar për vepra të ndryshme penale. Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 3., bënë ndalimin e shtetasve G. B., 49 vjeç dhe S. B., 22 vjeç, të shpallur në kërkim për veprën penale “Vrasje me dashje” e kryer në bashkëpunim, e mbetur në tentativë, sepse me datë 04.04.2021, në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë goditur me thikë shtetasin E. K., 32 vjeç, i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Nga specialistët e Krimit Ekonomik-Financiar u ndalua shtetasi Elvis Shira., 31 vjeç, banues në Tiranë, sepse Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e ka dënuar me 9 muaj burg, për veprën penale “Falsifikimi i dokumenteve”.

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve :

L. H., 30 vjeç, pasi gjatë kontrollit fizik të ushtruar nga punonjësit e Forcës së Posaçme “Shigjetat” iu gjet dhe iu sekuestrua një sasi me lëndë të dyshuar kokainë.

E. K., 33 vjeç, pasi në bulevardin “Bajram Curri” gjatë ndalimit të mjetit për kontroll, ky shtetas ka braktisur mjetin dhe ka tentuar të largohet me vrap, duke hedhur në tokë një sasi me lëndë të dyshuar kokainë e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.1 u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit Gj. K., 33 vjeç, pasi ka tentuar të kryejë marrëdhenie seksuale me dhunë me një 32 vjeçare, si dhe në mënyrë të vazhdueshme e ka përndjekur duke ushtruar dhunë fizike ndaj saj.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve :

A. H., 49 vjeç, pasi u kap duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur ;

A. B., 50 vjeç, pasi ka aksidentuar shtetasen e mitur me iniciale O. V., 15 vjeçe.

Materialet i kaluan Prokurorisë, së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Tirana Police has handcuffed 8 people, accused of various criminal offenses. Crime Investigation Specialists at the Police Commissariat no. 3., detained the citizens GB, 49 years old and SB, 22 years old, declared wanted for the criminal offense “Intentional Murder” committed in collaboration, remaining in attempt, because on 04.04.2021, in cooperation with one -the other stabbed the citizen EK, 32 years old, who is in the hospital, under the care of doctors.

The economic-financial crime specialists detained the citizen Elvis Shira., 31 years old, resident in Tirana, because the Court of the Tirana Judicial District has sentenced him to 9 months in prison, for the criminal offense “Forgery of documents”.

Specialists for Narcotics Investigation made the arrest in flagrante delicto of the citizens:

L. H., 30 years old, after during the physical control exercised by the employees of the Special Force “Arrows”, a quantity of suspected cocaine was found and seized.

EK, 33 years old, because on the boulevard “Bajram Curri” during the stop of the vehicle for control, this citizen abandoned the vehicle and tried to run away, throwing on the ground a quantity of suspected cocaine which was seized in the quality of material evidence.

The specialists for the Investigation of the Crime in the Police Commissariat No. 1 made the arrest in flagrante delicto of the citizen Gj. K., 33 years old, after attempting to have violent sexual intercourse with a 32-year-old woman, as well as constantly persecuting her by exercising physical violence against her.

Traffic specialists made the arrest in flagrante delicto of the citizens:

A. H., 49, after being caught driving while intoxicated;

A. B., 50 years old, after injuring a minor citizen with initials O. V., 15 years old.

The materials were forwarded to the Prosecutor’s Office of the Tirana Judicial District for further action.