Një 22-vjeçare shqiptare në Greqi ka humbur jetën tragjikisht. E reja ka ndërruar sot jetë në spital, dhjetë ditë pasi ra nga tetë metra lartësi.

Mediat greke raportojnë se e reja hipi mbi çatinë e një dyqani në Selanik, për arsye që ende nuk dihen, ndërsa ra prej atje.

Banorët e zonës dëgjuan thirrjen për ndihmë të 22-vjeçares dhe njoftuan një ambulancë që e transportoi atë me fraktura në një spital të qytetit. Pas 10 ditësh shtrimi në spital, 22-vjeçarja, me origjinë shqiptare, nuk ia doli të jetonte. Autopsia pritet të hedhë dritë mbi ngjarjen.

A 22-year-old Albanian woman in Greece has tragically lost her life. The young woman died today in hospital, ten days after falling from a height of eight meters.

Greek media report that the young woman climbed on the roof of a shop in Thessaloniki, for reasons that are still unknown, as she fell from there.

Residents of the area heard the call for help from the 22-year-old and notified an ambulance that transported her with fractures to a city hospital. After 10 days in the hospital, the 22-year-old, of Albanian origin, could not live. The autopsy is expected to shed light on the event.