Italia tregon supremacinë edhe ndaj Zvicrës. Ashtu si ndaj Turqisë, azzurët fitojnë 3-0 dhe kualifikohen për në fazën tjetër të Euro 2020. Për më tepër, shifrat janë fantastike.

Ndeshja arriti kulmin në minutën e 19-të. Chiellini ka shënuar pas një rrëmuje në zonën e rreptësisë. Festa e Axurrëve është prishur një minutë më pas, për shkak se goli është anuluar nga VAR për një prekje të topit me dorë nga ana e mbrojtësit të Juventus-it.

Chiellini ka qenë i detyruar të lërë fushën në minutën e 24-t për shkak dëmtimi. Por festa ka shpërthyer në “Olimpico” në minutën e 26-të pas golit të shënuar nga Locatelli. Pjesa e parë mbyllet 1-0.

Në pjesën e dytë është sërish Manuel Locatelli që ka dyfishuar avantazhin. Ish-ylli i Milan-it ka shtangur portierin me një goditje të saktë nga jashtë zone. 23-vjeçari është bërë lojtari i parë i Italisë që realizon dy gola në në një ndeshje të Europianit që nga Mario Balotelli kundër Gjermanisë.

Kjo Itali ka regjistruar fitoren e dhjetë radhazi, plot 31 gola të realizuar dhe ajo cka është impresionuese, asnjë gol i pësuar. Vërtet fantastike!

Italy also shows supremacy over Switzerland. As against Turkey, the Azzurri win 3-0 and qualify for the next stage of Euro 2020. Moreover, the figures are fantastic.

The match culminated in the 19th minute. Chiellini has scored after a mess in the penalty area. The Axurrians’ holiday was broken a minute later, because the goal was canceled by VAR for a touch of the ball with the hand by the Juventus defender.

Chiellini has been forced to leave the pitch in the 24th minute due to injury. But the party erupted in “Olimpico” in the 26th minute after the goal scored by Locatelli. The first half closes 1-0.

In the second half it is again Manuel Locatelli who has doubled the advantage. The former Milan star stunned the goalkeeper with an accurate shot from outside the area. The 23-year-old has become the first Italian player to score two goals in a European match since Mario Balotelli against Germany.

This Italy has recorded the tenth victory in a row, full of 31 goals scored and what is impressive, no goals conceded. Really fantastic!