Është ndaluar sot një nga bashkëpuntorët e vrasjes së Hekuran Billës. Policia thotë se është ndaluar një 22-vjeçar, Sebastian Mali, i cili dyshohet se ka ndjekur viktimën.

Bëhet fjalë për nipin e Prel Markut, i cili u vra në Angli në vitin 2006, në moshën 22-vjeçare nga Billa. Më parë është shpallur në kërkim dhe një nga autorët e dyshuar të kësaj ngjarjeje, Viktor Marku.

Së fundmi janë publikuar edhe pamjet e arrestimit të tij.

Arrestimi i tij është bërë pranë një lokali te zona e ish-parkut të autobusëve.

TiranëVijon puna intensive për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e 11 qershorit, ku mbeti i vrarë me armë zjarri shtetasi H. B.Identifikohet, kapet dhe vihet në pranga një nga bashkëpunëtorët në vrasjen e shtetasit H. B.Më parë është shpallur në kërkim dhe një nga autorët e dyshuar të kësaj ngjarjeje. Nga Sektori i Krimeve të Rënda ndaj Jetës dhe Pronës dhe Sektori i Forcës Operacionale dhe Kërkimit në DVP Tiranë, pas një pune të mirorganizuar dhe të pandërprerë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, u bë i mundur ndalimi i shtetasit S. M., 22 vjeç, banues në Tiranë.Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi, në datën 11.06.2020, rreth orës 21:50, në rrugën ”Prokop Mima” Tiranë, ka bashkëpunuar në vrasjen me armë zjarri të shtetasit H. B. Shtetasi S. M. është nipi i shtetasit P. M., i cili është vrarë në vitin 2006, në Angli, nga shtetasi H. B. Menjëherë, pasi ndodhi kjo ngjarje është bërë edhe shpallja në kërkim e shtetasit V. M., si një nga autorët e dyshuar të kësaj ngjarjeje.Në cilësinë e provës materiale janë sekustruar 3 automjete dhe një sërë provash të tjera materiale, me të cilat dokumentohet implikimi i këtij shtetasi në këtë ngjarje.Ndërkohë, vazhdon puna për identifikimin dhe kapjen e autorëve të tjerë të mundshëm të përfshirë në këtë ngjarje.Materialet për ndalimin e shtetasit S. M. i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Vrasja për gjakmarrje”, e kryer në bashkëpunim dhe ”Armëmbajtja pa leje”.

Gepostet von Policia e Shtetit am Donnerstag, 18. Juni 2020

One of the accomplices in the murder of Hekuran Billa has been detained today. Police say a 22-year-old man, Sebastian Mali, who allegedly followed the victim, has been detained.

It is about the grandson of Prel Marku, who was killed in England in 2006, at the age of 22 by Billa. Earlier, one of the suspected perpetrators of this event, Viktor Marku, was declared wanted.

Footage of his arrest has recently been published.

His arrest took place near a bar in the area of the former bus park.