Futbolli është padyshim një sport i cili fabrikon të ardhura financiare të frikshme.

Miliona deri në miliarda euro xhirohen në mbarë globin për lojën më popullore të shpikur 2 shekuj më parë. Sipas një studimi të gazetës prestigjioze franceze L’Equipe janë publikuar lojtarët dhe trajnerët më të paguar në botë. Sa i takon futbollistëve Lionel Messi mbanë fronin i shkëputur ndjeshëm nga rivali i tij i përjetshëm Cristiano Ronaldo.

Argjentinasi paguhet 8.3 milionë euro në muaj, kundrejt 4.5 milionë eurot që përfitoni 35-vjeçari portugez tek Juventusi. Në vendin e fundit të podiumit rendite Neymar i cili rezulton edhe më i paguari në kampionatin francez të futbollit.

Më pas pozicionohen dy lojtarët e Barcelonës: francezi Antoine Griezmann dhe uruguaiani Luis Suarez, që fitojnë më pak se tre milionë euro në muaj. Pas tyre vijnë dy yjet e Real Madridit, Gareth Bale dhe Eden Hazard, me nga 2.5 milionë euro në muaj.

Në listë përfshihen edhe: David de Gea i Manchester United (1.76 milionë euro në muaj), Mesut Ozil i Arsenalit (1.64 milionë euro në muaj), Kevin de Bruyne i Manchester Cityt (1.64 milionë euro në muaj), Robert Lewandoëski i Bayern Munichut (1.66 milionë euro në muaj), Philippe Coutinho i huazuar në Bayern nga Barcelona (1.66 milionë euro në muaj), Gonzalo Higuain i Juventusit (1.09 milionë euro në muaj) dhe Paulo Dybala i Juventusit (1.06 milionë euro në muaj).

Sa i takon trajnerit më të paguar në botë Diego Simeone i Atletico Madridit kryeson listë me 3.6 milionë eurot në muaj, në vendin e dytë radhitet Pep Guardiola i Manchester Cityt që paguhet 1.94 milionë euro në muaj.

Pas Guardiolës vijnë Jurgen Kloppi i Liverpooli dhe Jose Mourinho i Tottenhamit, të cilët paguhen nga 1.46 milionë euro në muaj. Ndërsa, trajneri i Real Madridit Zinedine Zidane paguhet me 1.4 milionë euro në muaj e Antonio Conte i Interit 1.38 milionë.

Football is undoubtedly a sport that fabricates a terrific financial income.

Millions to billions of euros are shot around the globe for the most popular game invented 2 centuries ago. According to a study by the prestigious French newspaper L’Equipe, the world’s highest paid players and coaches have been published. As for footballers Lionel Messi retains the throne significantly detached from his lifelong rival Cristiano Ronaldo.

The Argentine is paid € 8.3 million a month, against the € 4.5 million you get from the 35-year-old Portuguese at Juventus. At the bottom of the podium was Neymar, who was also the highest paid French football champion.

Next up are two Barcelona players: Frenchman Antoine Griezmann and Uruguayan Luis Suarez, who earn less than three million euros a month. Following them are Real Madrid’s two stars, Gareth Bale and Eden Hazard, with 2.5 million euros a month.

The list also includes: Manchester United’s David de Gea (1.76 million euros a month), Arsenal’s Mesut Ozil (1.64 million euros), Manchester City’s Kevin de Bruyne (1.64 million euros), Bayern Munich’s Robert Lewandowski (1.66 million euros a month), Bayern Munich loan holder Philippe Coutinho (1.66 million euros), Juventus ‘Gonzalo Higuain (1.09 million euros) and Juventus’ Paulo Dybala (1.06 million euros).

As for the world’s highest paid coach Atletico Madrid’s Diego Simeone tops the list with 3.6 million euros a month, with Manchester City’s Pep Guardiola second with 1.94 million euros a month.

Following Guardiola are Jurgen Kloppi of Liverpool and Jose Mourinho of Tottenham, who are paid 1.46m euros a month. Real Madrid coach Zinedine Zidane is paid € 1.4 million a month and Inter Milan’s Antonio Conte 1.38 million.