7 persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur nga një sulm me armë në një sinagogë në qendër të Vjenës. Policia vendase njoftoi se kanë qenë të paktën 2 persona që kanë hyrë në sinagogë dhe kanë hapur zjarr.

Menjëherë në vendin e ngjarjes ka mbërritur policia, por atentatorët i janë përgjigjur me armë duke lënë të vrarë një polic. Nga burime zyrtare mësohet se forcat e rendit kanë arritur të ekzekutojnë njërin prej autorëve ndërsa një person tjetër është arrestuar.

Dëshmitarë okularë i thanë lapsi.al se në zonë janë dëgjuar edhe shpërthime eksplozivi. Ministri i Brendshëm, Karl Nehammer tha se bëhet fjalë për një sulm të koordinuar nga më shumë se një person.

Sipas medieve lokale gjatë sulmit u morën edhe disa pengje në një restorant në rrugën “Mariahilfer Strasse” në zemër të qendrës historike të Vjenës. Policia po zhvillon një operacion masiv në zonë.

Forcat e rendit kanë kërkuar që banorët të qëndrojnë brenda në shtëpi. Në ajër dëgjohen të fluturojnë helikopterë duke krijuar një situatë terrori në kryeqendrën austriake.

 

7 people were killed and several others were injured in a gun attack on a synagogue in central Vienna. Local police reported that there were at least 2 people who entered the synagogue and opened fire.

Police immediately arrived at the scene, but the assassins responded with weapons, leaving a police officer dead. Official sources say that law enforcement officers managed to execute one of the perpetrators while another person was arrested.

Eyewitnesses told lapsi.al that explosive explosions were also heard in the area. Interior Minister Karl Nehammer said it was a coordinated attack by more than one person.

According to local media, several hostages were taken during the attack in a restaurant on Mariahilfer Strasse in the heart of Vienna’s historic center. Police are conducting a massive operation in the area.

Law enforcement officers have demanded that residents stay indoors. Helicopters are heard flying in the air creating a situation of terror in the Austrian capital.