U deshën penalltitë që të përcaktonin fituesin e EURO2020. Pas një ndeshjeje të gjatë, plot emocion, ishin penalltitë ato që i dhanë trofeun e kampionatit evropian të futbollit “axurrëve”. Italia mposhti Anglinë në shtëpinë e saj, duke u shpallur “mbretëresha” e Evropës, trofe të cilin nuk e kishte fituar që prej 1968.

Koha e rregullt dhe koha shtesë nuk iu mjaftoi Anglisë dhe Italisë, për të gjetur golin e fitores, ndërsa ndeshja u mbyll në barazim 1-1.

Anglezët e nisën me këmbë të mbarë. Në minutën e tretë është Shaw që shënon për “3 luanët”, duke e ruajtur avantazhin deri në fund të 45-minutëshit të parë.

“Axurrët” provuan disa herë në portën e anglezëve, teksa kryesuan me pasimet në fushë, por ishin të pafat për të shënuar.

Ndërsa në pjesën e dytë, Bonucci riktheu shpresat te italianët, me golin e tij.

Në serinë e 11-metërshave, Rashford goditi shtyllën, ndërsa goditjet e Sancho dhe Saka u pritën nga Donnarumma, ndërkohë që për italianët gabuan Belotti dhe Jorginho.

Portieri Donnarumma ishte padyshim heroi i ndeshjes.
Italy wins Euro 2020.

Penalties were needed to determine the winner of EURO2020. After a long match, full of emotion, it was the penalties that gave the trophy of the European football championship to the “axurri”. Italy defeated England at home, declaring itself the “queen” of Europe, a trophy she had not won since 1968.

Regular time and extra time were not enough for England and Italy to find the winning goal, as the match ended in a 1-1 draw.

The English kicked him off with a good leg. In the third minute it is Shaw who scores for the “3 lions”, maintaining the advantage until the end of the first 45 minutes.

“Axurrët” tried several times in the English gate, as they led with passes on the field, but were unlucky to score.

While in the second half, Bonucci restored hopes to the Italians, with his goal.

In the 11-meter series, Rashford hit the post, while Sancho and Saka’s shots were received by Donnarumma, while for the Italians Belotti and Jorginho made mistakes.

Goalkeeper Donnarumma was definitely the hero of the match.