Kanosi me kaçavidë përgjegjësin e sektorit dhe monitorimit në agjensinë e zonave të mbrojtura Elbasan, kapet dhe vihet në pranga nga Policia 27-vjeçari.

Shpallen në kërkim dhe 3 shtetas të tjerë, bashkëpuntorë të 27 vjeçarit. Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Librazhd, arrestuan në flagrancë për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”,

“Drejtimi i mjetin në mënyrë të parregullt” dhe “Prerja e paligjshme e pyjeve” e kryer në bashkëpunim shtetasin A.B., 27 vjeç, banues në fshatin Bardhaj, Prrenjas.

Si dhe u bë shpallja në kërkim e shtetasve A.B., 43 vjeç, A.B., 22 vjeç, dhe L.B., 19 vjeç, ku vijon puna për kapjene tyre.

Këta shtetas rreth orës 21:30 të mbrëmjes së djeshme në vendin e quajtur “Qafa e Vaskut” Rrajcë, janë konstatuar një mjet tip furgon që po e ngarkonin me dru zjarri, dhe në momentin që janë afruar punonjësit e pyjores, tre persona janë larguar kurse shtetasi A.B., duke mbajtur një kaçavidë në dorë, ka kanosur dhe ka tentuar ta plagosë në pjesën e barkut përgjegjësin e sektorit dhe monitorimit në agjensinë e zonave të mbrojtura Librazhd dhe më pas është larguar me shpejtësi me automjetin tip furgon.

Si rezultat i ndërhyrjes në kohë të shërbimeve të Policisë u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i këtij shtetasi, si dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale furgoni me lëndë drusore dhe kaçavida me të cilën tentoi të plagoste punonjësin e pyjores.
Nga kontrolli i dokumentacionit të mjetit rezultoi se ky shtetas nuk kishte leje drejtimi për të drejtuar mjetin.

Po në vijim të veprimeve policia shpalli në këkrim tre shtetasit, bashkëpuntorë të shtetasit A.B dhe vijon puna për kapjen e tyre.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprimet e mëtejshme proceduriale.

The 27-year-old man was caught with a screwdriver by the head of the sector and monitoring at the Elbasan Protected Areas Agency, and put in handcuffs by the Police.

3 other citizens, collaborators of the 27-year-old, are also declared wanted. Specialists for the Investigation of Crime in the Librazhd Police Station, arrested in flagrante delicto for the criminal offenses “Objection to an employee performing a state duty or a public service”,

“Irregular driving” and “Illegal deforestation” committed in collaboration with the citizen A.B., 27 years old, resident in the village of Bardhaj, Prrenjas.

The wanted persons A.B., 43 years old, A.B., 22 years old, and L.B., 19 years old, were declared wanted, where the work for their capture continues.

These citizens around 21:30 yesterday evening in the place called “Qafa e Vaskut” Rrajcë, were found a van-type vehicle that was loading with firewood, and at the moment when the forest workers approached, three people left while the citizen AB, holding a screwdriver in his hand, threatened and tried to injure in the abdomen the head of the sector and monitoring in the agency of protected areas Librazhd and then left quickly with the van type vehicle.

As a result of the timely intervention of the Police services, this citizen was caught and arrested in flagrante delicto, as well as a van with timber and a screwdriver with which he tried to injure a forest worker was seized as material evidence.
From the control of the vehicle documentation it resulted that this citizen did not have a driving license to drive the vehicle.

Following the actions, the police announced in search of three citizens, collaborators of the citizen A.B and the work for their capture continues.

The investigative materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Court of First Instance in Elbasan, for further procedural actions.