Maqedonia e Veriut kualifikohet për herë të parë në Europian. Një gol i Goran Pandev vendosi finalen e Nations League të luajtur në Tbilis përballë Gjeorgjisë vendase. Sulmuesi 37-vjeçar i Genoas, finalizoi një aksion shumë të bukur të kombëtares mike në minutën e 56-të.

Skuadra maqedonase ia doli ta menaxhonte shumë mirë avantazhin deri në fund dhe tashmë do të luajë në Euro 2021. Katër lojtarë shqiptarë e nisën si titullarë ndeshjen e sotme: Egzon Bejtulai (Shkëndija), Visar Musliu (MOL Fehervar), Arijan Ademi (Dinamo Zagreb) dhe Ezgjan Alioski (Leeds United).

Maqedonia e Veriut do të jetë pjesë e grupit C në Euro 2021, teksa do të përballet me kombëtare si Holanda, Ukraina dhe Austria. Normalisht kualifikimi në raundin tjetër duket një mision i pamundur, por gjithsesi pjesëmarrja në një kompeticion madhor është historike.

Northern Macedonia qualifies for the European Championship for the first time. A goal by Goran Pandev set the Nations League final played in Tbilisi against home Georgia. The 37-year-old Genoa striker finalized a very beautiful action of the friendly national team in the 56th minute.

The Macedonian team managed to manage the advantage very well until the end and will now play in Euro 2021. Four Albanian players started today’s match as starters: Egzon Bejtulai (Shkëndija), Visar Musliu (MOL Fehervar), Arijan Ademi (Dinamo Zagreb ) and Ezgjan Alioski (Leeds United).

Northern Macedonia will be part of Group C at Euro 2021, as it will face national teams such as the Netherlands, Ukraine and Austria. Normally qualifying for the next round seems like an impossible mission, but still participating in a major competition is historic.