Tashmë është zyrtare, Carlo Ancelotti është larguar nga Evertoni dhe është bërë trajneri i ri i Real Madrid.

Strategu italian është kthyer te klubi nga i cili u largua në vitin 2015 dhe ka nënshkruar kontratë tre-vjeçare.

Ancelotti e ka blerë shkëputjen e kontratës me Evertonin, në mënyrë që të nënshkruajë me Los Blancos.

Trajneri, i cili do të mbushë 62 vjet këtë muaj, kthehet te Reali, ku fitoi ‘La Decima’ në Ligën e Kampionëve gjatë qëndrimit dyvjeçar (2013-2015).

Zinedine Zidane dha dorëheqjen nga posti i trajnerit të Mbretërve pas sezonit zhgënjyes, në të cilin nuk fitoi asnjë trofe.

Sipas Sky Sport Italia, Ancelotti do të përfitojë gjashtë milionë euro për sezon në bazë të kontratës së re.

It is now official, Carlo Ancelotti has left Everton and has become the new coach of Real Madrid.

The Italian strategist has returned to the club from which he left in 2015 and has signed a three-year contract.

Ancelotti has bought the termination of the contract with Everton, in order to sign with Los Blancos.

The coach, who will turn 62 this month, returns to Real, where he won ‘La Decima’ in the Champions League during his two-year stay (2013-2015).

Zinedine Zidane resigned as coach of the Kings after a disappointing season in which he did not win any trophies.

According to Sky Sport Italia, Ancelotti will receive six million euros per season under the new contract.