Janë identifikuar dy vajzat që kanë humbur jetën gjatë mbrëmjes së sotme në një aksident tragjik në autostradën Elbasan – Tiranë në dalje të tunelit të Krrabës me 2 viuktima dhe 2 të plagosur rëndë. Vajzat që kanë ndërruar jetë janë Lusinda Garunja dhe Xheneta Qallia, banuese në Shkodër. Mësohet se ato ishin pasagjere në sediljen e pasme të automjetit tip “Volksëagen” (Smart) që u godit nga një Benz.

Viktimat janë të moshës 21 dhe 23 vjeçe. Është dashur ndërhyrja e zjarrfikësve për të nxjerrë nga makina vajzat pasi ajo kishte marrë dëme të rënda. Një nga vajzat e aksidentuara është dërguar për ndihmë më të specializuar në Spitalin e Traumës në Tiranë ndërsa tjetra po mbahet në spitalin e Elbasanit.

Burime policore thanë se makina me të cilën ato po udhëtonin është në pronësi të 26-vjeçares Denisa Dibra. Të njëjtat burime thanë se policia ka arrestuar shoferin e makinës tip Benz që shkaktoi aksidentin. Ai është identifikuar si Behar Pema, 58-vjeç i cili në momentin e ndalimit ka qenë në gjendje të dehur. Sipas testit të alkoolit rezultoi në masën 0.93 mg/l testi i parë dhe 0.99 mg/l testi i dytë.

Two girls have been identified who lost their lives tonight in a tragic accident on the Elbasan – Tirana highway at the exit of the Krraba tunnel with 2 casualties and 2 seriously injured. The girls who have passed away are Lusinda Garunja and Xheneta Qallia, resident in Shkodra. It is learned that they were passengers in the back seat of the vehicle type “Volkswagen” (Smart) that was hit by a Benz.

The victims are 21 and 23 years old. It took the intervention of firefighters to get the girls out of the car after she had received severe damage. One of the injured girls was sent for more specialized help to the Trauma Hospital in Tirana, while the other is being held in the hospital of Elbasan.

Police sources said the car they were traveling in was owned by 26-year-old Denisa Dibra. The same sources said that the police have arrested the driver of the Benz car that caused the accident. He has been identified as Behar Pema, 58, who was drunk at the time of his arrest. According to the alcohol test, the first test resulted in 0.93 mg / l and the second test 0.99 mg / l.