Vijon puna nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë vënë në pranga 7 shtetas, njëri prej të cilëve ishte shpallur në kërkim si dhe janë proceduar penalisht 3 shtetas të huaj sirianë.

Sherbimet e Komisariatit Nr.3 në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë, bënë arrestimin në flagrancë për veprën penale ““Prodhimi dhe shitja e lendëve narkotike” dhe “Kalimi i paligjshëm i kufirit” , të shtetasit të huaj sirian M. A., 29 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik iu gjetën dhe iu sekuestruan në cilësinë e provës materiale 18.6 gr lëndë e dyshuar narkotike e llojit cannabis sativa. Në vijim të veprimeve hetimore u proceduan penalisht për veprën penale “Kalimi i paligjshëm i kufirit” edhe shtetasit sirian R.H. A.M. dhe M.L.

Nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin Nr.3, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit F.L., 32 vjeç, i dënuar më pare, për veprat penale “Armëmbajtje pa leje” dhe “Dhuna në familje”. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi në banesë, ka kanosur dhe ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj prindërve të tij.

Ndërkohë, nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin Nr.5, u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Dhuna në familje” i shtetasit H.T., 33 vjeç, pasi në banesë, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike, ndaj nënës si dhe vajzës së tij të mitur.

Ndërkohë, nga specialistët e Qarkullimit Rrugor u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

– Gj. L., 40 vjeç, pasi tek Rrethrrotullimi I Tegut është kapur në flagrancë duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur, në masën 0.58 mg/l;

– E. C., 40 vjeç, pasi në rrugën “Jordan Misja” është kapur në flagrancë duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur, në masën 0.55 mg/l;

– M. S.,53 vjeç, pasi në rrugën “Donald Trump” është kapur në flagrancë duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur, në masën 0.61 mg/l.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, nga strukturat e DVP Tiranë është kapur dhe ndaluar shtetasi S.G., 46 vjeç, i shpallur në kërkim për veprën penale “Dhuna në familje”.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

The work continues from the structures of the Local Police Directorate of Tirana, for the prevention, identification and cracking down on illegality.

During the last 24 hours, 7 citizens have been handcuffed, one of whom was declared wanted and 3 foreign Syrian citizens have been prosecuted.

The services of Commissariat No. 3 in cooperation with the Section for Narcotics Investigation in DVP Tirana, made the arrest in flagrante delicto for the criminal offense “Production and sale of narcotics” and “Illegal border crossing”, of a foreign Syrian Syrian citizen MA, The 29-year-old man, who during the physical control was found and seized as material evidence 18.6 gr of suspected narcotic substance of the type cannabis sativa. Following the investigative actions, the Syrian citizen R.H. was also criminally prosecuted for the criminal offense “Illegal border crossing”. A.M. and M.L.

The specialists for the Investigation of Crime in the Commissariat No. 3, arrested in flagrante delicto the citizen F.L., 32 years old, previously convicted, for the criminal offenses “Illegal possession of weapons” and “Domestic violence”. The arrest of this citizen was made after in the apartment, he threatened and exercised physical and psychological violence against his parents.

Meanwhile, the specialists for the Investigation of Crime in the Commissariat No. 5, arrested in flagrante delicto for the criminal offense “Domestic Violence” of the citizen HT, 33 years old, after in the apartment, has exercised physical and psychological violence against the mother and daughter his minor.

Meanwhile, the traffic police arrested the citizens in flagrante delicto:

– Gj. L., 40 years old, after he was caught red-handed at the Tegu Roundabout, driving while intoxicated, at a rate of 0.58 mg / l;

– E. C., 40 years old, after he was caught red-handed driving on “Jordan Misja” road, driving 0.55 mg / l;

– M. S., 53 years old, after being caught red-handed on Donald Trump Street driving a vehicle in a state of intoxication, in the amount of 0.61 mg / l.

Following the work for apprehending the persons declared wanted, the structures of DVP Tirana arrested and detained the citizen S.G., 46 years old, declared wanted for the criminal offense “Domestic Violence”.

The materials were forwarded to the Tirana Judicial District Prosecutor’s Office for further action.