Një shpërthim është raportuar ditën e sotme në Kamzë. Rrethanat e shpërthimit të automjetit janë ende të paqarta, ndërsa nga të dhënat e para dyshohet se bëhet fjalë për eksploziv.

Policia bën me dije se në momentin që drejtuesi i automjetit ka shtypur pultin për të hapur derën, automjeti ka shpërthyer.

Ndërkohë si pasojë e shpërthimin pronari është ënduar lehtë në këmbë, por jashtë rrezikut për jetën .

Burime bëjnë me dije se pronari i makinës është Gjon Mena, një person me precedentë të mëparshëm penalë.

Mena rezulton i dënuar për armëmbajtje pa leje në Shqipëri, ndërsa dyshohet se ka marrë pjesë në vjedhje me armë në shtete si Franca dhe Italia.

Tiranë/Informacion paraprak

Më datë 09.02.2021, rreth orës 10:00, në Kamzë, në rrethana ende të paqarta, në momentin që drejtuesi i automjetit është afruar dhe ka shkelur pultin ka shpërthyer, dyshohet si pasojë e lëndës plasëse mjeti i parkuar me drejtues shtetasin Gj. M., i cili është lënduar lehtë në këmbë pa problem për jetën.

Në vendin e ngjarjes ndodhet grupi hetimor dhe sherbimet e Policisë ku vijon puna për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

An explosion was reported today in Kamza. The circumstances of the explosion of the vehicle are still unclear, while from the first data it is suspected that it is an explosive.

Police suggest that the moment the driver pressed the dashboard to open the door, the vehicle exploded.

Meanwhile, as a result of the explosion, the owner was slightly injured on foot, but out of danger for life.

Sources suggest that the owner of the car is Gjon Mena, a person with a previous criminal record.

Mena is convicted of illegal possession of weapons in Albania, while he is suspected of having participated in armed robbery in countries such as France and Italy.

Tirana / Preliminary information

On 09.02.2021, around 10:00, in Kamza, in still unclear circumstances, at the moment when the driver of the vehicle approached and violated the dashboard, it exploded, it is suspected as a result of the explosive the vehicle parked with the citizen Gj. M., who was slightly injured in the leg with no problem for life.

The investigation team and the police services are at the scene, where the work continues to clarify the circumstances of the event.