Zbardhet plagosja me armë zjarri e ndodhur ditën e djeshme në Vlorë, një sherr mes dy familjeve, fëmijët e të cilave kishin një lidhje. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë, në vijim të veprimeve hetimore të kryera për zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur paraditen e datës 31.12.2020, ku si pasojë mbeti i plagosur me armë zjarri, shtetasi Xh. M., 25 vjeç, arrestuan në flagrancë autorin e ngjarjes, shtetasin K. K., 18 vjeç, banues në lagjen “Partizani”, Vlorë, për veprat penale “Vrasja në rrethana cilësuese, e mbetur në tentativë” dhe “Armëmbajtje pa leje”.

Nga hetimet paraprake të kryera ka rezultuar se ngjarja ka ndodhur pas një konflikti në familje, ku shtetasi Xh.M ka ushtruar dhunë ndaj bashkëjetueses së tij dhe babait të saj shtetasit A. K., 46 vjeç banues në lagjen “Partizani”, Vlorë (familjarë të autorit të ngjarjes, shtetasit K.K).

Në përfundim të veprimeve është arrestuar në flagrancë dhe shtetasi Xh.M, për veprën penale “Dhuna në familje”.

Si dhe janë proceduar në gjendje të lirë për veprat penale “Plagosje e lehtë me dashje”, “Kanosja” dhe “Dhunimi i banesës” shtetasit N. H., K.H., F. H., (familjarë të shtetasit të dëmtuar M. H), pasi këta të fundit kanë dhunuar banesën dhe kanë kanosur shtetasin A. K. dhe familjarët e tij.

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar një armë zjarri pistoletë dhe 1 sasi municioni luftarak. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, për veprime të mëtejshme procedurale.

The gunshot wound that occurred yesterday in Vlora, a quarrel between two families, whose children had a relationship, is revealed. Specialists for the Investigation of Crimes in the Vlora Police Commissariat, following the investigative actions carried out to clarify and document the event that occurred on the morning of 31.12.2020, where as a result remained injured with a firearm, citizen Xh. M., 25 years old, arrested in flagrante delicto the perpetrator of the event, citizen K. K., 18 years old, resident in the neighborhood “Partizani”, Vlora, for the criminal offenses “Murder in qualifying circumstances, remaining attempted” and “Illegal possession of weapons.”

Preliminary investigations have shown that the event occurred after a family conflict, where citizen Xh.M has used violence against his cohabitant and her father, citizen AK, 46 years old resident in the neighborhood “Partizani”, Vlora (relatives of the author of the event, citizens KK).

At the end of the actions, the citizen Xh.M was arrested in flagrante delicto, for the criminal offense “Domestic Violence”.

The citizens NH, KH, FH (relatives of the injured citizen M. H) were prosecuted in a free condition for the criminal offenses “Intentional minor injury”, “Threat” and “Rape of the apartment”, as the latter have violated the apartment and have threatened the citizen AK and his family.

As material evidence, a pistol firearm and 1 quantity of ammunition were seized. The materials were forwarded to the Prosecution at the Court of First Instance of Vlora, for further procedural actions.