Si asnjëherë më parë brenda një dite. Në 24 orët e fundit në Shqipëri është vendosur një tjetër rekord negativ, pasi u shënuan 295 raste të reja me koronavirus nga 1413 testime që u realizuan, ndërsa për fat të keq 3 pacientë ndërruan jetë në dy spitalet Covid. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 47 vjeçar nga Tirana, një 53 vjeçare dhe një 64 vjeçar nga Durrësi, me sëmundje bashkëshoqëruese. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 259 pacientë, 22 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Lajmi i vetëm i mirë është që në 24 orët e fundit janë shëruar 96 qytetarë, duke e çuar në 10167 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet me një thirrje secilit prej jush “Tregoni kujdes me respektimin e rregullave sepse shkujdesja e vërejtur favorizon përhapjen e virusit, i cili po prek çdo moshë, pa dallim. Përdoreni maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën. Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19. Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19” mbyllet apeli.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
74 të prekur në Tiranë, 39 të prekur në Durrës, 30 raste në Shkodër,

22 raste në Lushnje, 12 raste në Vlorë,

11 raste në Fier dhe Pogradec,

10 raste në Krujë dhe Berat,

9 raste në Elbasan dhe Lezhë,

7 raste në Gjirokastër,

6 raste në Kurbin,

5 raste në Divjakë,

4 raste në Kukës, Tropojë, Prrenjas, Skrapar,

3 raste në Sarandë, Gramsh, Kuçovë,

2 raste në Has dhe Shijak,

1 rast në Fushë- Arrëz, Devollë, Kavajë, Mirditë,Rrogozhinë, Mallakastër, Librazhd, Mat, Përmet, Roskovec, Klos.

COVID-19 – Statistika (19 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 295

Të shëruar ne 24 orë 96

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 1413

Testime totale 108.782

Raste pozitive 17350

Raste të shëruara 10167

Raste Aktive 6729

Humbje jete 454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3307

Durrës 693

Shkodër 477

Fier 419

Korçë 404

Lezhë 350

Elbasan 293

Vlorë 243

Berat 202

Kukës 172

Dibër 86

Gjirokastër 83

Like never before in a day. In the last 24 hours in Albania another negative record has been set, as 295 new cases of coronavirus were recorded out of 1413 tests that were performed, while unfortunately 3 patients died in the two Covid hospitals. Despite the efforts of doctors, they unfortunately lost the battle with COVID19, a 47-year-old from Tirana, a 53-year-old and a 64-year-old from Durrës, with concomitant diseases. Currently in the Infectious Diseases Hospital and “Shefqet Ndroqi” 259 patients are being treated, 22 in intensive therapy of which 4 patients are intubated. The only good news is that in the last 24 hours 96 citizens have been cured, bringing to 10167 the number of cured in the country since the beginning of the epidemic.

The Ministry of Health and Social Protection addresses each of you with a call “Be careful with the observance of the rules because the observed negligence favors the spread of the virus, which is affecting all ages, without distinction. Use the mask anywhere outdoors, keep your distance and take care of your hygiene. Contact your family doctor or call the National Emergency number 127 if you suspect that you or a loved one is affected by COVID19. Call the toll free line 0800 40 40 to contact your family doctor, for a specialized and safe psychological service as well as for any other information about COVID19 ”the appeal closes.

Positive cases confirmed in the last 24 hours have been identified in these municipalities:
74 affected in Tirana, 39 affected in Durrës, 30 cases in Shkodra,

22 cases in Lushnje, 12 cases in Vlora,

11 cases in Fier and Pogradec,

10 cases in Kruja and Berat,

9 cases in Elbasan and Lezha,

7 cases in Gjirokastra,

6 cases in Kurbin,

5 cases in Divjaka,

4 cases in Kukës, Tropojë, Prrenjas, Skrapar,

3 cases in Saranda, Gramsh, Kuçova,

2 cases in Has and Shijak,

1 case in Fushë- Arrëz, Devollë, Kavaja, Mirditë, Rrogozhinë, Mallakastër, Librazhd, Mat, Përmet, Roskovec, Klos.

COVID-19 – Statistics (19 October 2020)

New daily cases 295

Healed in 24 hours 96

Loss of life in 24 hours 3

Daily tests 1413

Total tests 108,782

Positive cases 17350

Cured cases 10167

Active Cases 6729

Loss of life 454

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 3307

Durrës 693

Shkodër 477

Fier 419

Korça 404

Lezha 350

Elbasan 293

Vlora 243

Berat 202

Kukës 172

Dibër 86

Gjirokastra 83