Gëzim Dapi 45 vjeç, lindur në Tiranë, me profesion është inxhinier mjedisi. Në fillim pati droje që rrëfimi e tij të publikohej: “Të marrin për të çméndur, madje dhe kur ua tregoj këtë histori nuk më besojnë”.

Ajo që i ndodhi një natë vere gushti më shumë se dy dekada më parë, në atë kohë u botua edhe te gazeta “Zëri i Rinisë”, por kaloi pa shumë bujë. Zhvillimet dhe ndodhitë e ’90-s e sfumuan si ngjarje…

“Në verën e vitit 1990, kryeja shërbimin e detyrueshëm ushtarak në fshatin Bardhaj në Shkodër. Reparti im ushtarak ishte i mbrojtjes kundërajrore. Ne të gjithë ishim mjaft të instruktuar të njihnim llojet e avionëve ditën dhe natën, po kështu reparti dispononte mjete të teknikës luftarake që dallojnë avionët në distanca të afërta dhe të largëta. Natën e datës 1 gusht isha në vendroje.

Diku rreth orës 02.30 të mëngjesit, një mori dritash (100-150) të vendosura me një rregullsi të çuditshme, le të themi si forma e diamantit dhe me një madhësi diku te 20 metra u shfaqën në qiell me një shpejtësi të madhe dhe me një zhurmë shumë të vogël , aq sa mund të bëjë një tufë me zogj. Nuk ishte as avion as ndonjë mjet tjetër fluturues që ne njihnim, për më tepër kishte shpejtësi shumë të madhe dhe pak zhurmë”

Gëzimi e raportoi ngjarjen e çuditshme te operatori qendror i batalionit të asaj kohe. Aty mësoi se nuk ishte i vetmi. “Si mua e kishin raportuar dhe 5 ushtarë të tjerë në reparte të ndryshme kundërajrore që kishin qenë në shërbim në atë moment. Ditës tjetër eprorët na pyetën gjatë, por në asnjë qytet apo asnjë radar i Shqipërisë nuk e kishte identifikuar veç nesh ushtarëve që e pamë me sy të lirë. Nuk iu dha shumë rëndësi atëherë sepse ishte fill pas hapjes së ambasadave dhe tema të ditës ishin gjëra të tjera. 2 muaj më vonë, këtë ngjarje e botoi dhe gazeta “Zëri i Rinisë” i asaj kohe, por jo me detaje.”

Prej asaj kohe këndvështrimi i inxhinier Gëzimit për objektet fluturuese të paidentifikueshme ka ndryshuar. “Në atë kohë nuk kishte shumë informacione për UFO, thjesht kisha parë disa dokumentarë te RAI. Por tani besoj 100 % dhe shpesh natën vështroj se ndoshta shoh përsëri diçka të ngjashme. Ajo që më ndodhi fillimisht më hapi mendjen ndaj ekzistencës së tyre. Tani ndjek çdo lloj dokumentari apo film ku trajtohen tema mbi UFO-t”.

Jashtëtokësorë në malin e Tomorit? UFO është shkurtim për Unidentified Flying Object, që në shqip do të thotë Objekt Fluturues i Paidentifikuar. Termi përfshin çdo objekt fluturues të cilin shkencëtarët nuk kanë arritur ta identifikojnë.

Gëzimi nuk është i vetmi. Përparim Zaimi, dikur kapiten i lundrimit detar, ka krijuar bindje të thellë për ekzistencën e tyre. Ai ka filluar një kërkim shkencor që prej vitit 1999, ku ka sistemuar dëshmi të ndryshme.

Zaimi ka kryer studimet e larta në degën e Navigacionit dhe është diplomuar në Vlorë si Navigator për Flotën Detare Tregtare. Ka ndjekur studimet për degën Inxhinieri Mekanike dhe më pas për Filozofi. Ka kryer detyra të larta në administratën shtetërore për një kohë të gjatë si drejtor institucionesh administrative, projektues dhe këshilltar ministrash.

Studimi i kryer prej tij, në fushën e ufologjisë, ka kapur një distancë kohore prej të paktën 15 vitesh, ndër të cilat janë ndërmarrë disa ekspedita. Zaimi thotë se punimi i tij nuk bazohet në ndonjë sistem besimi:

“Ka dëshmi të përsëritura sidomos për zonën e malit të Tomorit ku bëhet prej kohësh pelegrinazh. Ajo zonë mendoj se nuk qëndron më në kufijtë e legjendave dhe hipotezave”– thotë ai për DITA.

Ditari i Mihal Gramenos, 1907/ Jo të gjithë e dinë, por i pari dokumentim për UFO në Shqipëri mbetet ditari i Mihal Gramenos. Ai ishte publicist i shquar, shkrimtar dhe veprimtar i lëvizjes patriotike e demokratike, Hero i Popullit. Gjatë viteve 1907-1908 luftoi përkrah me çetën e Çerçiz Topullit.

Në librin e tij Kryengritja shqiptare, kujtime luftarake rreth çetës së Çerçiz Topullit, Grameno sjell kujtimet e tij mbi udhëtimet e gjata dhe të vështira të bashkëluftétarëve të Çerçizit mal më mal.

“Një natë teksa luftëtarët e Çerçizit kishin ngritur një limer majë një bjeshke të lartë, na fluturoi përpara një objekt shkëlqyes që qëndroi disa minuta pezull në ajër dhe pastaj u zhdùk” – shkruan Grameno.

Aeroplanët në atë kohë ishin në fazat e para, pra nuk ka mundësi të ketë qenë i tillë. Gjithashtu nuk mund të ketë qenë as meteor dhe as kometë, pasi dihet se ato nuk qëndrojnë pezull në ajër por bien menjëherë. Kështu që mbetet një UFO (objekt fluturues i paidentifikuar).

Shqipëria përmendet edhe në një raport të hershëm amerikan. Raporti i datës 18 Korrik 1947 i Agjencisë Federale të Hetimeve shkruan se:“Disqe janë vërejtur në Mexico City, Neë Orleans, Halifax, Newfoundland, Paris, Milan, Bolonjë, Jugosllavi dhe gjithashtu edhe në Shqipëri”.

Më poshtë janë disa nga raportimet për objekte të paidentifikueshëm në territor shqiptar:

Kallamishtëz, Tepelenë, Janar 1963 –Në janar të vitit 1963, banorët e fshatit Kallamishtëz në zonën e Kurveleshit rrëfyen se panë një objekt të shndritshëm në qiell. Autoritetet qetësuan popullsinë duke iu thënë se ajo që kishin parë ishte një model i ri avioni reaktiv në përdorim nga Forcat Ajrore Shqiptare.

Cërrik, Elbasan, 12 Korrik 1993 –Ishte ora 20:00 kur në qiellin e Cërrikut u shfaq një objekt fluturues i ndriçuar. Objekti bënte lëvizje të shpeshta e të befasishme. Lajmi u përhap me shpejtësi në qytet dhe pati shumë dëshmitarë okularë, përfshirë policinë lokale. Objekti u zhduk nga qielli rreth orës 22:00 (gjithmonë sipas dëshmive okulare).

Roskovec, 4 Maj 2006 –Tre dëshmitarë okularë një grua e rritur dhe dy fëmijë, besojnë se kanë parë një objekt të paidentifikuar që preku tokë. Tre rrathë të zinj të fotografuar një ditë pas “zbritjes” ishin dëshmia e tyre. Gruaja e quajtur Sherife Kola tha se objekti zhyti në errësirë zonën ku ndali dhe përkoi me një rrymë ajrore shumë të ftohtë. Fëmijët tregojnë se petalet e disa trëndafilave ishin djegur kur i kishin vënë mbi gjurmën e lënë nga objekti.

Fier, 6 Mars 2007 –Mbrëmjen e së martës, 6 mars 2007, roja bregdetare Admir Jemishaj në shërbim bashkë me komandantin e tij dëshmuan se rreth orës 19:15 kishin parë një objekt mbi hapësirën e bregdetit të Semanit në Fier. Sipas dëshmisë për 20 minuta objekti ka qëndruar pa lëvizur në hapësirë. Rojat thanë se ai kishte shkëlqim vezullues, ndryshonte ngjyrat dhe formën e diskut, ndërsa ata e kanë parë me sy të lirë dhe me dylbi. “Qëndronte në horizont me detin në një milje lartësi. Ngjyrat i ndryshonin herë pas here, nga jeshile në blu dhe në të kuqe. Për disa minuta kishte vetëm ngjyrë të kuqe ose blu. Ishte e frikshme, por shumë e bukur”, – tregoi për mediat Jemishaj.

Elbasan, 24 Dhjetor 2008 –Katër gjahtarë nga Elbasani treguan se u përballën me një disk mbrëmjen e së enjtes para krishtlindjeve më 2008 rreth orës 20.30, rreth 30 kilometra larg qytetit të Elbasanit. Katër gjahtarët janë nisur drejt fshatit Vidhas të Komunës së Paprit, në kufi me rrethin e Peqinit. Në të dalë të qendrës së komunës, rreth 7 kilometra larg saj, ata kanë marrë një rrugë pylli. Pasi kanë ecur rreth 15 kilometra, ata janë befasuar në momentin që kabina e makinës së tyre tip fuoristradë është trónditur nga lart dhe motori është fikur. “Na verboi një dritë e fortë ngjyrë blu e çelët dhe një dritë vertikale e kuqe. Për një moment m‘u duk sikur na ndiqnin makinat e pólicisë nga pas”, tregon Muharrem Kaçuli, njëri prej katër gjahtarëve. Sipas tij, djali 25- vjeçar që ishte me ta, kishte dashur të gjuante me çifte në drejtim të objektit të shëndritshëm, por i ati nuk e kishte lejuar.

Vlorë, 21 Korrik 2009 –Një objekt i paidentifikueshëm është parë në orët e para të mëngjesit, në Vlorë më 21 korrik 2009, në zonën mbas Karaburunit, në vendin e quajtur Gjiri i Dafinës, një zonë e qetë dhe e papopulluar. Ky objekt është parë nga disa peshkatarë që dëshmuan se kishte trajtën e një sateliti, me diametër rreth 3 metra. “Ishim duke tërhequr rrjetat e peshkimit, një moment mbi kokat tona kaloi një objekt i madh, qëndroi vetëm 5 sekonda dhe menjëherë u zhduk me shpejtësi. Ngjyra ishte gri në të bardhë… ”, – shpjegoi Shpëtim Alushaj, njëri nga peshkatarët.

Tiranë, Gusht 2010 –Në mesnatën e 6-7 gushtit, në Parkun Rinia në kryeqytet kalimtarët filmuan me kamera amatore tre drita që lëviznin në qiell. Loja me drita u dëshmua në YouTube shumë shpejt. “Në atë moment nuk mendova gjatë dhe ato dy minuta i shijova. Të tre objektet ishin portokalli me formë sferike dhe ishin të shkëputura. Fillimisht na u dukën afër dhe sa vinte e ngriheshin më lart. Njëri qëndroi pak më gjatë, dy të tjerët u zhdukën shpejt” – dëshmoi Rezmie Lulo, kalimtare e rastit.

A ekzistojnë vërtet këto objekte? Pyetja a jemi vetëm në univers gjithmonë e më tepër merr përgjigje mohuese. Sipas profesorit të Fizikës Bërthamore, Stanton Friedman, që ka punuar për disa dekada me misionet më të famshme në hapësirë “jashtëtokësorët ekzistojnë dhe na vizitojnë shpesh.

Friedman beson se “e vërteta rreth UFO-ve, do të shpallet shumë shpejt”.

Gëzim Dapi, 45 years old, born in Tirana, is an environmental engineer by profession. At first he was afraid that his story would be published: “They will take it for granted, even when I tell them this story, they don’t believe me.”

What happened to him one summer night in August more than two decades ago was also published in the newspaper “Voice of Youth” at that time, but it passed without much fuss. The developments and events of the ’90s overshadowed it as an event…

“In the summer of 1990, I performed compulsory military service in the village of Bardhaj in Shkodra. My military unit was air defense. We were all quite instructed to know the types of aircraft day and night, as well as the ward had the means of combat technique that distinguish aircraft at close and far distances. On the night of August 1, I was at the scene.

Sometime around 02.30 in the morning, a host of lights (100-150) set with a strange regularity, let’s say like the shape of a diamond and with a size somewhere around 20 meters appeared in the sky with great speed and with a very little noise, so much so that it can make a flock of birds. It was neither a plane nor any other flying vehicle we knew, moreover it had a very high speed and a little noise. ”

Gëzim reported the strange event to the central battalion operator at the time. There he learned that he was not alone. “Like me, 5 other soldiers in different anti-aircraft units that were on duty at that time reported it. The next day, our superiors asked us for a long time, but in no other city or radar in Albania had we identified the soldiers we saw with our own eyes. It was not given much importance then because it was just after the opening of the embassies and the topics of the day were other things. Two months later, this event was published by the newspaper “Zeri i Rinisë” of that time, but not in detail. ”

Since then, engineer Gëzim’s view of unidentifiable flying objects has changed. “At that time there was not much information about UFOs, I just saw some documentaries on RAI. But now I believe 100% and often at night I see that maybe I see something similar again. What happened to me first opened my mind to their existence. Now he follows every kind of documentary or film where topics on UFOs are treated.

Extraterrestrials on Mount Tomor? UFO is an abbreviation for Unidentified Flying Object, which in Albanian means Unidentified Flying Object. The term includes any flying object that scientists have failed to identify.

Joy is not the only thing. Përparim Zaimi, once the captain of the naval voyage, has created deep convictions about their existence. He has been conducting scientific research since 1999, where he has systematized various testimonies.

Zaimi completed his higher studies in Navigation and graduated in Vlora as a Navigator for the Merchant Navy. He studied Mechanical Engineering and then Philosophy. He has held senior positions in the state administration for a long time as director of administrative institutions, designer and ministerial adviser.

His study in the field of ufology has covered a time interval of at least 15 years, among which several expeditions have been undertaken. Zaimi says his work is not based on any belief system:

“There is repeated evidence, especially for the area of ​​Mount Tomor, where pilgrimage has been going on for a long time. I think that area no longer stands on the borders of legends and hypotheses “- he says for DITA.

Mihal Grameno’s Diary, 1907 / Not everyone knows, but the first documentation for UFOs in Albania remains Mihal Grameno’s diary. He was a prominent publicist, writer and activist of the patriotic and democratic movement, People’s Hero. During the years 1907-1908 he fought alongside Çerçiz Topulli’s gang.

In his book The Albanian Uprising, war memoirs about Çerçiz Topulli’s gang, Grameno brings back his memories of the long and difficult journeys of Çerçiz’s comrades mountain by mountain.

“One night as the Circassian warriors had raised a high mountain on top of a mountain, it flew in front of us in a magnificent object that hung in the air for a few minutes and then exploded,” Grameno wrote.

The planes at that time were in the early stages, so it is unlikely that they were. Neither the meteor nor the comet could have been, as it is known that they do not hang in the air but fall immediately. So it remains a UFO (unidentified flying object).

Albania is also mentioned in an early American report. The July 18, 1947 report of the Federal Bureau of Investigation states: “Discs have been observed in Mexico City, New Orleans, Halifax, Newfoundland, Paris, Milan, Bologna, Yugoslavia, and also in Albania.”

Below are some of the reports on unidentifiable objects in Albanian territory:

Kallamishtëz, Tepelena, January 1963 – In January 1963, residents of the village of Kallamishtëz in the Kurvelesh area confessed that they saw a bright object in the sky. Authorities reassured the population that what they had seen was a new model jet used by the Albanian Air Force.

Cërrik, Elbasan, 12 July 1993 – It was 20:00 when a lighted flying object appeared in the sky of Cërrik. The object made frequent and sudden movements. The news spread rapidly in the city and there were many eyewitnesses, including local police. The object disappeared from the sky around 22:00 (always according to eyewitness accounts).

Roskovec, 4 May 2006 – Three eyewitnesses believe an adult woman and two children saw an unidentified object touching the ground. Three black circles photographed the day after the “landing” were their testimony. A woman named Sherife Kola said the object plunged into darkness the area where it stopped and coincided with a very cold air current. The children say that the petals of some roses were burned when they were placed on the trail left by the object.

Fier, March 6, 2007 – On the evening of Tuesday, March 6, 2007, coast guard Admir Jemishaj in service together with his commander testified that around 19:15 they had seen an object over the Seman coastal area in Fier. According to the testimony, for 20 minutes the object remained unmoved in space. The guards said he had a gleaming glow, changing the colors and shape of the disc, while they looked at him with free eyes and binoculars. “It stood on the horizon with the sea at a height of one mile. The colors changed from time to time, from green to blue and red. For a few minutes it was only red or blue. It was scary, but very beautiful “, – Jemishaj told the media.

Elbasan, 24 December 2008 – Four hunters from Elbasan showed that they were confronted with a disk on Thursday evening before Christmas in 2008 around 20.30, about 30 kilometers away from the city of Elbasan. The four hunters have left for the village of Vidhas in the municipality of Papri, on the border with the district of Peqin. At the exit of the center of the municipality, about 7 kilometers away from it, they have taken a forest road. After walking about 15 kilometers, they were surprised when the cabin of their off-road vehicle was overturned from above and the engine was turned off. “We were struck by a bright blue light and a vertical red light. For a moment, it seemed to me that the police cars were following us from behind “, says Muharrem Kaçuli, one of the four hunters. According to him, the 25-year-old boy who was with them, had wanted to shoot in pairs in the direction of the shining object, but his father had not allowed it.

Vlora, July 21, 2009 – An unidentifiable object was seen in the early hours of the morning, in Vlora on July 21, 2009, in the area after Karaburun, in a place called Dafina Bay, a quiet and unpopulated area. This object was seen by some fishermen who testified that it had the shape of a satellite, about 3 meters in diameter. “We were pulling fishing nets, a moment passed over our heads, a large object lasted only 5 seconds and immediately disappeared quickly. The color was gray to white “, – explained Shpëtim Alushaj, one of the fishermen.

Tirana, August 2010 – At midnight on August 6-7, in the Youth Park in the capital, passers-by filmed with amateur cameras three lights moving in the sky. The light game was proven on YouTube very quickly. “At that moment I didn’t think long and I enjoyed those two minutes. All three objects were spherical orange and were detached. At first they seemed close to us and as they came they got up. One stayed a little longer, the other two disappeared quickly, “said Rezmie Lulo, a bystander.

Do these objects really exist? The question of whether we are alone in the universe is increasingly being denied. According to Stanton Friedman, a professor of nuclear physics, who has worked for decades with the most famous space missions, “extraterrestrials exist and visit us often.”

Friedman believes that “the truth about UFOs will be revealed very soon.”