Forcat speciale ruse kanë shpëtuar një djalë shtatë vjeçar të rrëmbyer në fund të shtatorit nga një person që dyshohet se është pedofil.

Pamjet tregojnë se oficerët prenë një derë të përforcuar prej metali për të liruar djalin dhe arrestuar të dyshuarin në fshatin Makarikha, në lindje të Moskës.

Operacioni u koordinua nga Interpol, pasi kolegët nga SHBA konstatuan një përdorues të ëebsiteve që përdoren nga pedofilët duke hedhur dyshime mbi një person.

BBC raportopn se fëmija, emri i të cilit nuk bëhet i ditur duket se është i padëmtuar fizikisht.

I dyshuari është një banor 26-vjeçar i fshatit Makarikha.

Russian special forces have rescued a seven-year-old boy abducted in late September by a person suspected of being a pedophile.

Footage shows officers cutting a metal-reinforced door to free the boy and arresting the suspect in the village of Makarikha, east of Moscow.

The operation was co-ordinated by Interpol after colleagues from the US found a user of websites used by pedophiles casting suspicion on a person.

The BBC reports that the child, whose name is not disclosed, appears to be physically unharmed.

The suspect is a 26-year-old resident of Makarikha village.