Khabib Nurmagomedov ka mposhtur Justin Gaethje në raundin e dytë, duke mbrojtur kështu titullin kampion në kategorinë “lightweight” në UFC. Por menjëherë sapo përfundoi ndeshja, Khabib njoftoi tërheqjen nga sporti i MMA-së. Ky lajm i ka befasuar të gjithë fansat e tij. 32-vjeçari shtoi se vdekja e babait të tij është arsyeja kryesore e tërheqjes nga sporti, sepse e ka të pamundur të vazhdojë pa të. Ndërkohë Khabib i kishte premtuar të ëmës këtë gjë, pikërisht se do të tërhiqej pas ndeshjes së sotme.

Pas triumfit Khabib u ul në mes të ringut dhe qëndroi disa sekonda duke qarë për të atin. Por në një moment Gaethje iu afrua pranë dhe i tha disa fjalë dhe më pas kampioni u ngrit. Kujtojmë se 32-vjeçari e ka thelluar edhe më tej rekordin e tij me fitoren e sotme në UFC , i cili numëron 29 fitore, 0 barazime dhe 0 humbje.

ABU DHABI, UNITED ARAB EMIRATES – OCTOBER 25: (R-L) Khabib Nurmagomedov of Russia punches Justin Gaethje in their lightweight title bout during the UFC 254 event on October 25, 2020 on UFC Fight Island, Abu Dhabi, United Arab Emirates. (Photo by Josh Hedges/Zuffa LLC via Getty Images)

Khabib Nurmagomedov defeated Justin Gaethje in the second round, thus defending the title of champion in the “lightweight” category in the UFC. But as soon as the match was over, Khabib announced his withdrawal from the MMA sport. This news has surprised all his fans. The 32-year-old added that the death of his father is the main reason for withdrawing from the sport because it is impossible for him to continue without it. Khabib, meanwhile, had promised his mother this, precisely that he would retire after today’s match.

After the triumph Khabib sat in the middle of the ring and stood for a few seconds crying for his father. But at one point Gaethje approached him and said a few words and then the champion stood up. Recall that the 32-year-old has further deepened his record with today’s victory in the UFC, which counts 29 wins, 0 draws and 0 losses.