Dy adoleshentë nga Lushnja kanë rënë në pranga, pasi kanë dhunuar dhe më pas kanë tenttuar të grabisin një të moshuar.

Policia njofton se dy hajdutët, Julian Kiptiu, 18 vjeç dhe e dashura e tij, shtetesaje me inicialet K. B., 16 vjeçe, kanë hyrë në banesën e shtetases L. Z., 64 vjeçe, dhe i kanë hedhur spraj lotsjellës në fytyrë, kanë ushtruar dhunë ndaj saj dhe e kanë mbyllur atë në një dhomë të kësaj banese. Më pas kanë kontrolluar në banesë për sende me vlerë, por nuk kanë gjetur dhe janë larguar.

U sekuestrua në cilësinë e provës materiale sprajti lotsjellës që ata kishin përdorur me qëllim realizimin e vjedhjes. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnjë, për veprën penale “Vjedhja me dhunë” e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim.

Two teenagers from Lushnja have been handcuffed after raping and then attempting to rob an elderly man.

Police report that the two thieves, Julian Kiptiu, 18 years old and his girlfriend, a citizen with the initials KB, 16 years old, entered the apartment of the citizen LZ, 64 years old, and threw tear gas in her face, used violence against her. and locked him in a room of this apartment. They then searched the apartment for valuables, but did not find them and left.

The tear gas canisters they had used in order to carry out the theft were seized as material evidence. The materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Court of First Instance Lushnja, for the criminal offense “Theft with violence” remaining attempted, committed in collaboration.