Një 23-vjeçar është arrestuar nga forcat “Shqiponja” ditën e sotme në fshatin Podgorie të Maliqit, pasi tentoi të vriste me pushkë një bashkëmoshatar.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Maliq, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit E. G., 23 vjeç, banues në fshatin Podgorie, Maliq.

“Ky shtetas ditën e sotme, në fshatin Podgorie, gjatë një konflikti për motive të dobëta me shtetasin M. H., 23 vjeç, dyshohet se ka qëlluar me armë zjarri tip pushkë në drejtim të tij, por pa i shkaktuar dëmtime dhe më pas është larguar nga vendngjarja.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Maliq, në bashkëpunim me Strukturat për Hetimin e Krimeve në Dvp Korçë dhe Forcat Speciale “Shqiponjat”, falë ndërhyrjes së shpejtë, bënë të mundur kapjen dhe ndalimin e autorit të dyshuar të ngjarjes shtetasit E. G., si edhe nga kontrolli i ushtruar në afërsi të vendit ku kishte ndodhur konflikti, gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale armën e zjarrit tip pushkë.”, njofton policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Vrasja me dashje” e mbetur në tentativë dhe “Armëmbajtja pa leje”.

https://www.facebook.com/1502420603377639/videos/3081855562100794

A 23-year-old man was arrested by “Shqiponja” forces today in the village of Podgorie in Maliq, after he tried to kill a peer with a rifle.

Specialists for the Investigation of Crimes at the Maliq Police Commissariat, made the arrest in flagrante delicto of the citizen E. G., 23 years old, resident in the village of Podgorie, Maliq.

“This citizen today, in the village of Podgorie, during a conflict for weak motives with the citizen MH, 23 years old, is suspected to have shot with a rifle-type firearm in his direction, but without causing injuries and then left scene.

The services of the Maliq Police Commissariat, in cooperation with the Crime Investigation Structures in Dvp Korça and the Special Forces “Shqiponjat”, thanks to the quick intervention, made it possible to catch and stop the suspected perpetrator of the event, citizen EG, as well as from the control of “exercised in the vicinity of the place where the conflict took place, they found and seized as material evidence the rifle type firearm”, the police announces.

The materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Korça Court of First Instance for the criminal offenses of “Intentional Murder” and “Illegal Possession of a Weapon”.