Një 34-vjeçar është marrë peng në qytetin e Gjirokastrës ditën e sotme. Sipas policisë kanë qenë 3 persona të cilët kanë kryer këtë krim, ku nën kërcënimin e një arme zjarri i kanë hequr lirinë për disa orë 34-vjeçarit J.GJ.

Është dashur ndërhyrja e policisë, që 34-vjeçari të lihej i lirë, ndërsa në pranga kanë përfunduar M. D., 28 vjeç, E. T., 33 vjeç dhe D. K., 35 vjeçe, të tre banues në Gjirokastër, si dhe u procedua në gjendje të lirë një 14 vjeçar.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e shtetasit E. T., u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 1 armë zjarri automatike, 35 doza me lëndë të dyshuar narkotike Cannabis Sattiva, një mjet mprehës(thikë).

Njoftimi i policisë:

Gjirokastër- Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Kalaja”.

I hoqën lirinë në mënyrë të paligjshme nën kërcënimin e armës 34 vjeçarit, arrestohen në flagrancë nga Policia 3 shtetas.

Sekuestrohen 1 armë zjarri kallashnikov, municion luftarak, një sasi dozash me lëndë të dyshuar narkotike Cannabis Sattiva dhe një mjet mprehës (thikë)

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Gjirokastër në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Gjirokastër, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative se shtetasit J. Gj., 34 vjeç, banues në Gjirokastër, i kanë hequr lirinë nën kërcënimin e armës 4 shtetas, organizuan punën dhe falë veprimeve të shpejta dhe profesionale bënë të mundur finalizimin e operacionit “Kalaja”, ku si rezultat u arrestuan në flagrancë shtetasit:

•M. D., 28 vjeç, E. T., 33 vjeç dhe D. K., 35 vjeçe, të tre banues në Gjirokastër, si dhe u procedua në gjendje të lirë një 14 vjeçar.

Shtetasit e mësipërm në bashkëpunim me njëri – tjetrin nën kërcënimin e armës i kanë hequr lirinë shtetasit J. Gj, duke ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj tij për disa orë.

Falë reagimit të menjëherëshëm të Policisië dhe veprimeve të shpejta profesionale dhe hetimore u bë e mundur zbardhja e ngjarjes, identifikimi, lokalizimi dhe vënia në pranga e autorëve të dyshuar të kësaj ngjarjeje.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e shtetasit E. T., u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 1 armë zjarri automatike, 35 doza me lëndë të dyshuar narkotike Cannabis Sattiva, një mjet mprehës(thikë).

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër për veprime të mëtejshme

A 34-year-old man was taken hostage in the city of Gjirokastra today. According to the police, there were 3 people who committed this crime, where under the threat of a firearm, they deprived the 34-year-old J.GJ. of his freedom for several hours.

The police had to intervene, so that the 34-year-old could be released, while MD, 28 years old, ET, 33 years old and DK, 35 years old, all three residents of Gjirokastra, ended up in handcuffs, and one of them was released. 14 years old.

From the control exercised in the apartment of the citizen E. T., were found and seized as material evidence 1 automatic firearm, 35 doses of suspected narcotic substance Cannabis Sattiva, a sharpener (knife).

Police notification:

Gjirokastra- The police operation codenamed “Kalaja” is successfully finalized.

The 34-year-old was illegally deprived of his liberty under the threat of a gun, 3 citizens are arrested in flagrante delicto by the Police.

Seized 1 Kalashnikov firearm, ammunition, a quantity of suspected narcotics Cannabis Sattiva and a sharpener (knife)

Specialists of the Section for Investigation of Illegal Trafficking and Narcotics in DVP Gjirokastra in cooperation with the Gjirokastra Police Commissariat, based on information provided on the operational road that the citizen J. Gj., 34 years old, resident in Gjirokastra, have been deprived of liberty under the threat of weapons 4 citizens, organized the work and thanks to quick and professional actions made possible the finalization of the operation “Castle”, where as a result the citizens were arrested in flagrante delicto:

• M. D., 28 years old, E. T., 33 years old and D. K., 35 years old, all three residents of Gjirokastra, and a 14-year-old man was released.

The above citizens in cooperation with each other under the threat of a weapon have deprived the citizen J. Gj of his liberty, exercising physical and psychological violence against him for several hours.

Thanks to the immediate reaction of the Police and the quick professional and investigative actions, it became possible to uncover the event, identify, locate and handcuff the suspected perpetrators of this event.

From the control exercised in the apartment of the citizen E. T., were found and seized as material evidence 1 automatic firearm, 35 doses of suspected narcotic substance Cannabis Sattiva, a sharpener (knife).

The materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Gjirokastra Court of First Instance for further action