Një ngjarje e rëndë ka tronditur familjen Rama me origjinë nga Kosova, ndërsa në një aksident në Suedi mbeti i vdekur në vend, djali i tyre Vatan Rama. Viktima ishte vetëm 22-vjeç, teksa mësohet se makina e të riut ishte përplasur me një kamion.

Ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 19:00 në një autostradë të Suedisë. Më konkretisht, 22-vjeçari është nga Botusha e Koshares, ndërsa ishte djalë i vetëm i familjes Rama. Policia ka dhënë edhe disa detaje që dyshohet se kanë çuar deri tek aksidenti.

Sipas tyre, i riu nuk e kishte kuptuar me kohë që kamioni që ndodhej para tij kishte frenuar, dhe kështu ishte përplasur. Christer Fuxborg zëdhënës i Policisë suedeze në atë rajon ka treguar se tashmë kanë filluar edhe hetimet, për të mësuar shkaqet e aksidentit.

Burimi: expressen.se/joq.al

Ndarjen nga jeta të Vatanit e ka bërë të ditur edhe një familjar i të ndjerit, i cili përmes një postimi në Facebook, ka deklaruar humbjen nga jeta e të riut, teksa prek me dedikimin prekës.

I afërmi i të ndjerit:

Miq shoke dhe dashamirë ju njoftoj për Nipin ton VATAN RAMA,Tragjikisht e humbi jetën ne një aksident trafiku ne Suedi, e lus Allahun të jesh banor i xhehnetit nipi jonë ishe I vetmi djale ne familje i HASTRETIT,nae kpute shpirtin daje😥

Elbasani ngjan mbrëmjen e sotme si një qytet në mes të Siberisë. Prej dekadash, qyteti nuk ka njohur stuhi dëbore si kjo që po përjeton aktualisht. Jo se në qytet nuk ka rënë dëborë apo nuk ka pasur ngrica. Por zakonisht këto kanë qenë të ndara. Ose ka rënë dëborë normalisht, ose ka bërë ngricë.

Por sonte situata ndryshon. Jashtë bien stuhi dëbore ndërsa fryn vazhdimisht erë e acartë. Për shkak të erës, që fryn dhe që vjen direkt nga malet, temperatura në qytet ka zbritur nën zero. Ngrica ka vështirësuar qarkullimin e automjeteve dhe po sjell probleme.

Por nuk mbaron me kaq. Acari në Elbasan do të vazhdojë, madje më keq akoma. Nga nesër, e diel 14 shkurt, temperatura në qytet do të jetë -5 gradë Celsius, të hënën -8, të martën -9, të mërkurën -8 dhe të enjten -1 gradë. Moti pritet të ngrohet vetëm nga e premtja. Në zonat malore termometri pritet të shënojë më shumë se -15 gradë nën zero.

Të hënën dhe të martën pritet të mos ketë reshje. Por temperaturat e ulëta do të bëjnë që bardhësia e dëborës të mbretërojë kudo.

Gjithsesi le të ngushëllohemi me thënien e vjetër se kur bie borë dhe bën ftohtë, vjen një verë dhe vit i mbarë!

A serious event has shocked the Rama family, originally from Kosovo, while in an accident in Sweden, their son Vatan Rama died on the spot. The victim was only 22 years old, as it is learned that the young man’s car had collided with a truck.

The incident happened yesterday around 19:00 on a Swedish highway. More specifically, the 22-year-old is from Botusha e Koshares, while he was the only son of the Rama family. Police have also provided some details that are suspected to have led to the accident.

According to them, the young man had not realized in time that the truck in front of him had braked, and so had crashed. Christer Fuxborg, spokesman for the Swedish Police in the region, said that investigations had already begun to find out the causes of the accident.

Source: expressen.se/joq.al

The separation from the life of Vatan has been announced by a relative of the deceased, who through a post on Facebook, has declared the loss of life of the young man, while touching with the touching dedication.

Relative of the deceased:

Friends and loved ones, I would like to inform you about our nephew VATAN RAMA, He tragically lost his life in a car accident in Sweden, I pray to Allah to be a resident of paradise, our nephew was the only boy in the family of HASTRET, he cut off our uncle 😥